Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach trwa konferencja naukowa "Górny Śląsk po 1922 r. Dwie drogi rozwoju" VIDEO

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Wideo
od 16 lat
W dniach 18-19 października w świętochłowickim Muzeum Powstań Śląskich odbywa się konferencja naukowa „Górny Śląsk po 1922 r. Dwie drogi rozwoju”. Panele dyskusyjne dotyczą różnych dziedzin, w tym ustroju i gospodarki oraz systemów politycznych. Na konferencję przyjechali specjaliści z Polski i zagranicy.

W Muzeum Powstań Śląskich trwa konferencja naukowa "Górny Śląsk po 1922 r. Dwie drogi rozwoju"

W Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach trwa konferencja naukowa poświęcona Górnemu Śląskowi. W wydarzeniu biorą udział naukowcy z Polski i zagranicy.

- Konferencja została zorganizowana z myślą, że uda nam się przedstawić różne punkty widzenia, które nie muszą być ze sobą spójne. Problem dotyczy różnych interesów dwóch różnych państw i struktur, które po I wojnie światowej dążyły do utrwalenia bądź odzyskania swoich wpływów na terenie Górnego Śląska – mówi dr Andrzej Drogoń, dyrektor Muzeum Powstań Śląskich.

18 października dr Andrzej Drogoń zainaugurował konferencję panelem zatytułowanym „Prawa samorządne jako konstytucyjna podstawa ustroju województwa śląskiego (Autonomia (?) województwa śląskiego)”. Z kolei dr Guido Hitze z Landeszentrale für politische Bildung Nordrhein-Westfalen przybliżył stosunki polityczne w prowincji górnośląskiej w latach 1922-1933.

Program drugiego dnia konferencji przedstawia się następująco:

  • 10.00 – otwarcie
  • 10.15-11.35 – panel 1: Polityki kulturalne
  • Dr Peter Polak-Springer (Uniwersytet Śląski w Katowicach) – Polsko-niemiecka rywalizacja kulturalno-instytucjonalna na Górnym Śląsku
  • Ryszard Kopiec (Panteon Górnośląski) – Programy ideowe w górnośląskiej architekturze w okresie międzywojennym
  • Dr Beata Piecha van Schagen (Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”) – Walis c/a Perlick – Przygraniczny dyskurs etnograficzny
  • 11.35-11.45 Przerwa kawowa
  • 11.45-13.30 – panel 2: Przygraniczne społeczeństwo
  • Dr Mirosław Węcki (Uniwersytet Śląski w Katowicach, IPN Katowice) – Migracje transgraniczne na Górnym Śląsku po 1922 r. (casus Zabrza)
  • Marcin Libor – Mały ruch graniczny na górnośląskim pograniczu w okresie międzywojennym w świetle prasy z epoki
  • Dr Andrzej Michalczyk (Ruhr-Universität Bochum) – Periodyzacja historii Górnego Śląska. Czy zwroty w historii politycznej najlepiej odzwierciedlają historie mieszkańców regionu?
  • Dr Sebastian Rosenbaum (IPN Katowice) – Sytuacja mniejszości narodowych na polskim i niemieckim Górnym Śląsku – próba porównania
  • 13.30-13.45 Podsumowanie konferencji

Jak mówi dr Andrzej Drogoń w wielu punktach ocena wydarzeń po I wojnie światowej może się bardzo różnić.

- Nawet jeżeli wychodzą różnice w ujęciu, konieczne jest by je przedstawiać i próbować je w taki czy inny sposób propagować. One zawsze są cząstką drogi, która być może doprowadzi do jakiegoś spójnego punktu – mówi dyrektor Muzeum Powstań Śląskich.

Więcej o trwającym wydarzeniu można znaleźć na stronie internetowej muzeumpowstanslaskich.pl.

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto