Marsz na Zgodę w dobie epidemii koronawirusa. Będą znicze i kwiaty, ale bez samego przemarszu. Ku pamięci ofiar Tragedii Górnośląskiej

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Marsz na Zgodę w 2019 roku. W tym roku nie może odbyć się przemarsz z Katowic pod bramę obozu w Świętochłowicach Olga Krzyżyk
Pod koniec stycznie tradycyjnie miał odbyć się Marsz na Zgodę, który organizowany jest przez Ruch Autonomii Śląska. W ten sposób uczestnicy marszu upamiętniają ofiary Tragedii Górnośląskiej 1945 roku. Marsz zaczynał się z Katowic i 10-km trasą biegł pod bramę byłego obozu Świętochłowice - Zgoda. W tym roku, z powodu epidemii koronawirusa, przemarsz ten nie może się odbyć. Będą natomiast kwiaty, znicze i pamięć o ofiarach.

Marsz na Zgodę bez tradycyjnego przemarszu. Będą kwiaty i znicze

Ruch Autonomii Śląska od lat organizuje pod koniec stycznia Marsz na Zgodę. Jego uczestnicy przechodzą 10-kilometrową trasę, którą w 1945 roku pędzono pierwszych więźniów obozu pracy w Świętochłowicach-Zgodzie. W ten sposób Ślązacy upamiętniają wszystkie ofiary Tragedii Górnośląskiej.

Pochód prowadzony jest co roku tą trasą, którą w 1945 roku pokonali pierwsi mieszkańcy Górnego Śląska skierowani do obozu. Pierwsi więźniowie obozu na Zgodzie. W tym roku, z powodu epidemii koronawirusa i wprowadzonych przez rząd obostrzeń, Marsz na Zgodę odbędzie się w symbolicznym wydaniu. Nie może się odbyć bowiem sam przemarsz.

- Policja i sanepid nie wyraziły zgody na organizację marszu w tradycyjnej formie - wyjaśnia Krzysztof Szulc z Ruchu Autonomii Śląska.

W planach było zorganizowanie przemarszu w formie przejazdu kolumny samochodów. Ale z powodu epidemii i w takiej formie nie było zgody na organizację Marszu na Zgodę. Ostatecznie wydarzenie upamiętniające Tragedię Górnośląską odbędzie się w sobotę, 30 stycznia. Oto plan Marszu na Zgodę.

Harmonogram „Marszu na Zgodę 2021 r.,” 30.01.2021r.

 • Godzina 11:30 – Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem na Placu Ofiar Tragedii Górnośląskiej w Katowicach
 • Jedna delegacja składająca się z przedstawiciela: Ruchu Autonomii Śląska, (Jerzy Gorzelik), Ślōnskŏ Ferajna, (Peter Langer), Parlamentu Europejskiego, (Łukasz Kohut), Mniejszości Niemieckiej, Związku Aktywistów Śląskich / World Silesian Congress, (Kamil Jarząbek), senator Marek Plura
 • Godzina 12.30 – Złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy pod mogiłą ofiar obozu Zgoda na cmentarzu ewangelickim znajdującym się przy ulicy Szpitalnej
 • Jedna delegacja składająca się z przedstawiciela: Ruchu Autonomii Śląska, (Jerzy Gorzelik), Ślōnskŏ Ferajna, (Peter Langer), Parlamentu Europejskiego, (Łukasz Kohut), Mniejszości Niemieckiej, Związku Aktywistów Śląskich / World Silesian Congress, (Lukas Niestroj)
 • Godzina 12.45 – Złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy pod pomnikiem ofiar obozu Zgoda w parku pomiędzy sklepami TESCO a Biedronka przy ulicy Katowickiej
 • Jedna delegacja składająca się z przedstawiciela: Ruchu Autonomii Śląska, (Jerzy Gorzelik), Ślōnskŏ Ferajna, (Peter Langer), Parlamentu Europejskiego, (Łukasz Kohut), Mniejszości Niemieckiej, Związku Aktywistów Śląskich / World Silesian Congress, (Kamil Jarząbek)
 • Godzina 13.00 – Przywitanie gości pod bramą obozu Zgoda – Monika Kassner
 • Godzina 13.05 – Wspólna modlitwa – proboszcz ks. Bogusław Jonczyk oraz pastor Sebastian Olencki
 • Godzina 13.15 – Przemówienie 1 – Europoseł Łukasz Kohut
 • Godzina 13.20 – Przemówienie 2 – senator Marek Plura
 • Godzina 13.25 - Przemówienie 3 - senator Dorota Tobiszowska
 • Godzina 13.30 - Przemówienie 4 - senator Halina Bieda
 • Godzina 13.35 - Przemówienie 5 - Pani poseł Monika Rosa
 • Godzina 13.40 - Przemówienie 6 - Pani radna sejmiku Urszula Koszutska
 • Godzina 13.45 - Przemówienie 7 - prezydent miasta Ruda Śląska
 • Godzina 13.50 – Przemówienie 8 – Prezydent miasta Świętochłowice
 • Godzina 13.55 – Przemówienie 9 – Jerzy Gorzelk
 • Godzina 14.00 – 14.10 – Złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy
 • Delegacja: Ruchu Autonomii Śląska, Związku Aktywistów Śląskich / World Silesian Congress, przedstawicieli Miasta Świętochłowice

To wstępny plan wydarzenia, dlatego godziny mogą jeszcze ulec zmianie.

CZYTAJ TAKŻE:
Tragedia Górnośląska 1945: Sowietów tożsamość Śląska nie obchodziła

Obóz Zgoda: ponad 2,5 tys. ofiar

Tyle ofiar oszacowano od lutego do listopada 1945 r. w obozie na Zgodzie. W latach 1943-1945 obóz w Świętochłowicach funkcjonujący jako filia obozu Auschwitz a od lutego do listopada 1945 roku jako obóz pracy dla volksdeutschów i Niemców. Zweryfikowana jako Niemcy ludność Górnego Śląska miała zostać osadzona w obozach.

Zanim zatrzymani w końcu lutego i na początku marca 1945 r. trafili do obozu Zgoda przetrzymywano ich w Hali Targowej w Świętochłowicach. Dopiero po przygotowaniu obozu na przyjęcie więźniów kierowano ich do docelowego miejsca odosobnienia.

Już w Hali Targowej były pierwsze przypadki zgonów osób, które należy bezpośrednio wiązać z funkcjonowaniem obozu w Świętochłowicach. W Księgach Głównych Zgonów Urzędu Stanu Cywilnego w Świętochłowicach za rok 1945 odnotowano kilkanaście przypadków zgonów w Hali Targowej. Mogło jednak zginąć więcej osób. Od czerwca 1945 obozem kierował samodzielnie Salomon Morel.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Czym był Obóz na Zgodzie?

Obóz pracy na Zgodzie otoczony był podwójnym ogrodzeniem z drutu kolczastego, który był pod napięciem. Na terenie były stały cztery wieże strażnicze, baraki dla więźniów, budynki administracji i ochrony. Zatrzymani kierowali byli do obozu w pieszych kolumnach z Katowic (część dowożona była też z innych miejscowości tramwajami). To właśnie tę 10-kilometrową, pieszą trasę pokonali dziś uczestnicy Marszu na Zgodzie.

Większość osadzonych w obozie pracy Zgodzie stanowili mieszkańcy Górnego Śląska, ale też obcokrajowcy m.in. z Ukrainy, Czech, Jugosławii, Francji, Austrii czy Holandii.

Kolejna próba oszustwa w sieci

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie