Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W świętochłowickim szpitalu w ramach kontraktu NFZ kobiety mogą wyleczyć wstydliwe schorzenia

Martyna Dyszka
Martyna Dyszka
Niepłodność i nietrzymanie moczu to problemy, które dotykają bardzo wiele kobiet. Ale niewiele wie, że w naszym szpitalu można bezpłatnie (w ramach kontraktu NFZ) poddać się specjalistycznym badaniom oraz leczeniu.

Pełny zestaw badań
Niepłodność kobiet to temat bardzo powszechny i zarazem trudny dla osób, które borykają się z tym schorzeniem. Niepłodność związana jest z kosztowną, kłopotliwą, długotrwałą i męczącą diagnostyką.

- Większość ośrodków leczenia tego schorzenia to ośrodki prywatne, dlatego możliwość diagnostyki i leczenia niepłodności dla par z chudszym portfelem jest bardzo ograniczona - wyjaśnia lek. med. Arkadiusz Kucharek, ordynator oddziału ginekologii i położnictwa w świętochłowickim szpitalu.

Na przełomie sierpnia i września w placówce został otwarty nieodpłatny program w ramach świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Podczas dwóch krótkich pobytów diagnostycznych w naszym szpitalu możemy pacjentkom zaoferować bezpłatny zestaw badań laboratoryjnych i bakteriologicznych, który wyczerpuje pełne znamiona panelu przygotowującego do procedur in vitro - tłumaczy ordynator Kucharek. Przeprowadzone bezpłatne badania pozwolą pacjentce wrócić do lekarza prowadzącego by być leczoną.

Pani Sabina z Chorzowa stara się z mężem o kolejne dziecko już drugi rok. Do szpitala została skierowana przez lekarza prowadzącego. - To nie może być temat tabu. Jeśli jest tylko możliwość z korzystania z takich badań, to nie należy tego unikać. Spróbować zawsze trzeba - zachęca pani chorzowianka. Jej koleżanka z sali pani Iza z Jaworzna, gdy poroniła, trafiła do jednej z klinik krakowskich. - Stamtąd skierowano mnie tutaj. Jest super w porównaniu do innych placówek - opowiada pani Iza.

Diagnostyka i leczenie
Według ordynatora Kucharka, problem nietrzymania moczu jest dla większości osób egzotyczny, ale statystycznie nieobcy. Dotyka on 10 proc. kobiet między 30. a 40. rokiem życia i blisko 40-45 proc. kobiet w wieku 40-50 lat.

- Skala problemu jest olbrzymia, ale jego charakter powoduje, że nie często z tym tematem kobiety dzielą się z lekarzem, uznając to za przypadłość związaną z wiekiem, następstwo porodów czy też jako rzecz naturalną, bo mama czy babcia miała taki sam problem - mówi Kucharek.

Szpital w naszym mieście oferuje nie tylko diagnostykę, ale i leczenie, które gwarantuje likwidację bądź poprawę tych dolegliwości u ponad 90 proc. pacjentek. Zanim kobieta trafi na oddział, przechodzi okres przygotowania farmakologicznego i ćwiczeń. To czasem pozwala uniknąć operacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto