Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Te imiona zostały wymyślone przez pisarzy i stały się bardzo popularne. Które imiona najpierw nosiły bohaterki literackie? Znasz je?

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Mickiewicz i Słowacki wymyślili dla swoich bohaterów imiona, które pokochali Polacy.
Mickiewicz i Słowacki wymyślili dla swoich bohaterów imiona, które pokochali Polacy. freepik.com
Imiona literackie to imiona, które po raz pierwszy pojawiają się w powieści i są wymyślone przez autora danego dzieła. Niektóre z nich tak spodobały się czytelnikom, że postanowili nazwać tak swoje dzieci. W języku polskim istnieje całkiem sporo imion zarezerwowanych początkowo tylko dla bohaterów literackich. Mickiewicz i Słowacki mają na swoim koncie imiona, które zrobiły furorę wśród Polaków. Jakie to imiona? Czy są dziś popularne?

Spis treści

Imiona inspirowane literaturą

Pierwotnie nosili je tylko bohaterowie książek. Z czasem tak spodobały się czytelnikom, że zdecydowali się nazwać tak swoje dzieci. Imion pochodzących z literatury jest w języku polskim więcej niż się wydaje. W tej chwili urzędy stanu cywilnego nieco liberalniej podchodzą do tematu imion i pozwalają na większą dowolność w nazywaniu dzieci. Z tego powodu coraz częściej spotykamy w Polsce dzieci o oryginalnych, bardzo rzadko spotykanych imionach, które dopiero niedawno weszły do naszego języka.

Imiona popularne dzięki książkom i filmom

Poza imionami, które powstały na potrzeby literatury i weszły do języka na stałe, są imiona, które były wcześniej znane, a popularne stały się za sprawą bohaterów literackich. Tak stało się na przykład z Jagną z „Chłopów” Reymonta.

Jakie jeszcze imiona polubili Polacy dzięki literaturze i produkcjom filmowym?

  • Kaspian - to imię stało się w Polsce znane po premierze filmu na podstawie książki „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”, w 2009 roku to imię zostało nadane polskim chłopcom po raz pierwszy.
  • Judyta - to imię bohaterki znanej książki Katarzyny Grocholi „Nigdy w życiu”, premiera filmu o tym samym tytule w 2004 roku wzbudziła wzrost zainteresowania tym imieniem. W 2006 (142 nadania), w 2007 (220) i w 2008 (306 nadań) roku przeżywaliśmy prawdziwy rozkwit tego imienia.
  • Antonina - to imię również pochodzi z kultowego filmu „Nigdy w życiu” i właśnie po jego premierze stało się niezwykle popularne wśród Polaków: w 2004 roku nadano jest 289 razy, 2005 - 417, natomiast w 2006 r. było to już 835 nadań, a w 2007 roku ponad tysiąc.
  • Nikodem - po premierze filmu „Kariera Nikosia Dyzmy” w 2002 roku Polacy pokochali to imię.
  • Amelia - premiera francuskiego filmu o tym tytule miała miejsce w 2001 roku. Wówczas nazwano tak zaledwie 165 dziewczynek. Po premierze filmu w październiku tego samego roku, Polacy pokochali to imię i w 2002 roku nadano je 1930 razy, w 2003 roku 2911 razy, a w 2004 odnotowano aż 3275 nadań.

Zależność między popularnymi filmami i książkami, a tym, jakie imiona Polacy nadają swoim nowonarodzonym pociechom jest widoczna gołym okiem. Ciekawe, czy na fali popularności współczesnych książek, na przykład Remigiusza Mroza, Polacy zechcą nazywać swoje dzieci imionami bohaterów - Joanna czy Kordian.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Te imiona zostały wymyślone przez pisarzy i stały się bardzo popularne. Które imiona najpierw nosiły bohaterki literackie? Znasz je? - Strefa Edukacji

Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto