Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja przestrzeni zielonych w Rudzie Śląskiej - kolejny etap rewitalizacji Traktu Rudzkiego

Magdalena Łabędzka
Magdalena Łabędzka
arc. Dziennik Zachodni

Przypomnijmy, w 2016 roku miasto Ruda Śląska zawarło umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z siedzibą w Warszawie, o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej projektu Trakt Rudzki – rozwój zielonych przestrzeni Miasta Ruda Śląska Projekt zakłada rozwój terenów zielonych oraz zagospodarowanie wymarłych obszarów za pomocą zieleni i nadaniu im nowych cech – prospołecznych, proedukacyjnych, prorozwojowych, podniesienie jakości terenów zlokalizowanych w centrum miasta wraz z nadaniem im funkcji umożliwiających aktywną rekreację i wypoczynek, integrację mieszkańców, udostępnienie ciekawych miejsc i obiektów i połączenie wyżej wymienionych terenów ścieżką pieszą i rowerową - możemy przeczytać na stronie mpgm.com.pl

Kolejne przestrzenie, które zostaną zrewitalizowane to dwie lokalizacje w Orzegowie - Park Młodzieży oraz planty znajdujące się pomiędzy ul. Hlonda a Burloch Areną.

Podpisana została już umowa z wyłonionym w przetargu wykonawcą, a dziś przekazaliśmy plac robót – informuje prezydent Grażyna Dziedzic – W przypadku obu lokalizacji prace polegać będą głównie na nasadzeniu nowych roślin. Pojawi się ich łącznie blisko 90 tysięcy. Przy okazji odnowionych zostanie część alejek, zainstalowane zostaną nowe ławki oraz oświetlenie.
Przedsięwzięcie zakłada zagospodarowanie ponad 6,2 ha przestrzeni parkowych. Większa część dotyczyć będzie Parku Młodzieży, gdzie podczas modernizacji m.in. na nowo zagospodarowana zostanie centralna część parku. - W miejscu starego suchego strumienia znajdującego się w tym miejscu utworzona zostanie rabata z wielokolorowych bylin. Wykorzystane zostaną tam gatunki roślin, które kwitną w różnym czasie, dzięki czemu rabata będzie atrakcyjna przez cały okres wegetacyjny – informuje wiceprezydent Michał Pierończyk.

Wiceprezydent dodaje również, że usunięte zostaną drzewa, które obumarły ze względu na swój wiek, przez co mogą stanowić potencjalne zagrożenie np. w czasie wichur, jednak w miejsce starych drzew nasadzone zostaną nowe i będą to gatunki szlachetne – lipy i klony.

Prace modernizacyjne zakończyć się mają do końca roku, a ich całkowity koszt wyniesie 2,6 miliona złotych. Zadanie to jest ostatnią częścią realizacji Traktu Rudzkiego, którego poszczególne etapy powstawały w mieście od 2018 r.
Aktualnie w ramach budowy Traktu Rudzkiego prowadzone są jeszcze prace przy rewitalizacji parku przy ul. Hallera w Nowym Bytomiu. Zakończą się one latem.

Koszt całości budowy Traktu Rudzkiego wyniesie ostatecznie ponad 19 mln zł. Na realizację tego projektu miasto pozyskało ponad 8 mln zł ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto