18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont Muzeum Powstań Śląskich: Zajrzeliśmy na plac budowy

Martyna Dyszka
Remont Muzeum Powstań Śląskich
Remont Muzeum Powstań Śląskich Arkadiusz Gola
Pełno gruzu i kurzu- tak obecnie wygląda plac budowy Muzeum Powstań Śląskich. Choć robotnicy rozpoczęli prace na początku lipca, widać już pewne efekty. Sprawdziliśmy, na jakim etapie jest remont Muzeum Powstań Śląskich.

Z terenu, gdzie prowadzone są prace budowlane, w pierwszej kolejności zniknął sąsiadujący z Muzeum Powstań Śląskich żółty budynek. Wokół muzeum przy ul. Polaka 1 zrobiona jest izolacja i odwodnienie.- W tej chwili robimy studnie kanalizacyjne i kanalizacyjno-wodne. Obecnie większość robót prowadzonych jest wewnątrz budynku. Wszystko rozbieramy, rozkuwamy i przygotowujemy pod tynkowanie – wyjaśnia Artur Włodarczyk, mistrz budowy Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Remont Muzeum Powstań Śląskich: Nowe nadproża i szyb windowy

W piwnicy budynku, gdzie była niegdyś kotłownia, m.in. będzie kawiarnia, jej zaplecze oraz piec centralny. Robotnicy z konsorcjum firm Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego i Przedsiębiorstwo Usługowo-Produkcyjno-Handlowe Budowlani z Bytomia skuli już cały tynk w pomieszczaniach, są też już nowe nadproża. Robiony jest też szyb windowy do wysokości drugiego piętra.

Na parterze jest już kilka wyburzonych ścian pomiędzy dawnymi pomieszczeniami, na potrzeby szatni i sali kinowej. Natomiast na pierwszym piętrze rozbierany jest drewniany strop, który został spalony w pożarze budynku w 1999 roku. Na tym piętrze będą sale ekspozycyjne.

Również na poddaszu od strony południowej będą likwidowane belki drewniane, które również są w części spalone. Właśnie dzisiaj ciężarówka przywiozła materiały na nowy strop.

Remont Muzeum Powstań Śląskich: Rozbierzemy dach i położymy nowy

- Potem będziemy rozbierać dach i robić nowy. Gdy go zamkniemy, przystąpimy do robót wykończeniowych – dodaje Włodarczyk. Poręcze przy schodach nie będą wymieniane, a przekazane do renowacji. Natomiast stare drewniane z łuszcząca się białą farbą okna zostaną wymontowane i wstawione nowe. Również drewniane, ale w kolorze dębu lub mahonia.

Jak mówi mistrz budowy, najcięższe prace to te rozbiórkowe. – Trzeba uważać, bo to stary budynek i musimy się spodziewać po nim wszystkiego. Musimy zachować szczególną ostrożność – mówi Włodarczyk.

Zobacz, jak będzie wyglądać wyremontowane Muzeum Powstań Śląskich

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto