Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marsz na Zgodę 2019 [ZDJĘCIA]. Ślązacy upamiętnili ofiary Tragedii Górnośląskiej

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Ślązacy upamiętnili ofiary Tragedii Górnosląskiej idąc z Katowic do Świętochłowic pod brame na Zgodzie, gdzie istniał obóz, w którym zabito wielu mieszkańców Górnego Śląska.
Ślązacy upamiętnili ofiary Tragedii Górnosląskiej idąc z Katowic do Świętochłowic pod brame na Zgodzie, gdzie istniał obóz, w którym zabito wielu mieszkańców Górnego Śląska. Olga Krzyżyk
Ślązacy ponownie upamiętnili ofiary Tragedii Górnośląskiej Marszem na Zgodę, czyli 10-kilometrowych pochodem z Katowic do Świętochłowic, pod bramę dawnego obozu pracy w dzielnicy Zgoda. Pochód prowadzony jest co roku tą trasą, którą w 1945 roku pokonali pierwsi mieszkańcy Górnego Śląska skierowani do obozu. Pierwsi więźniowie obozu na Zgodzie.

Uczestnicy Marszu na Zgodę zebrali się na katowickim placu Wolności. To stad, w samo południe, wyruszył pochód, by przemierzyć 10-kilometrową trasę, tę samą którą pokonali pierwsi mieszkańcy Górnego Śląska, pędzeni do obozu pracy w Świętochłowicach w dzielnicy Zgoda.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

W latach 1943-1945 obóz w Świętochłowicach funkcjonujący jako filia obozu Auschwitz a od lutego do listopada 1945 roku jako obóz pracy dla volksdeutschów i Niemców. Zweryfikowana jako Niemcy ludność Górnego Śląska miała zostać osadzona w obozach. Zanim zatrzymani w końcu lutego i na początku marca 1945 r. trafili do obozu Zgoda przetrzymywano ich w Hali Targowej w Świętochłowicach. Dopiero po przygotowaniu obozu na przyjęcie więźniów kierowano ich do docelowego miejsca odosobnienia.

Już w Hali Targowej były pierwsze przypadki zgonów osób, które należy bezpośrednio wiązać z funkcjonowaniem obozu w Świętochłowicach. W Księgach Głównych Zgonów Urzędu Stanu Cywilnego w Świętochłowicach za rok 1945 odnotowano kilkanaście przypadków zgonów w Hali Targowej. Mogło jednak zginąć więcej osób. Od czerwca 1945 obozem kierował samodzielnie Salomon Morel.

Obóz pracy na Zgodzie otoczony był podwójnym ogrodzeniem z drutu kolczastego, który był pod napięciem. Na terenie były stały cztery wieże strażnicze, baraki dla więźniów, budynki administracji i ochrony. Zatrzymani kierowali byli do obozu w pieszych kolumnach z Katowic (część dowożona była też z innych miejscowości tramwajami). To właśnie tę 10-kilometrową, pieszą trasę pokonali dziś uczestnicy Marszu na Zgodzie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto