18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ewangelicy na hulajnogach, czyli śląsko - fryzyjska wymiana 2012

RES
O zwrotnych holenderskich hulajnogach, nisko zawieszonych mostach na kanałach w niemieckim Nordhornie i – co najważniejsze – prawdziwej przyjaźni firmowanej przez Najwyższego – pisze Łukasz Respondek.

Przeżywanie wiary i poznawanie się
Śląsko – fryzyjska przyjaźń zakwitła po raz ósmy: młodzież z partnerskich parafii luterańskich w Świętochłowicach i Rudzie Śląskiej – Wirku oraz z holenderskiego Burgum spotkała się na corocznej wymianie. I – jak zwykle zresztą – młodzi ewangelicy mieli okazję mówić o Bogu, zwiedzać ciekawe miejsca, spotkać się z przyjaciółmi.

W przyszłym roku minie 25 lat od rozpoczęcia partnerskiej współpracy parafii w Polsce i w Holandii. Młodzieżowe wymiany są jednym z najważniejszych jej elementów. Nadają kolorytu, uczą współpracy, zachęcają do realizacji innych projektów.

- Najważniejsze jest wspólne przeżywanie wiary, ale również tworzenie wspólnoty w domach, poznawanie się – uważa ksiądz Marcin Brzóska, proboszcz parafii ewangelickich w Świętochłowicach i w Wirku.

I wspomina, że niegdyś współpraca opierała się głównie na pomocy materialnej Holendrów, która dziś nie jest już tak bardzo konieczna jak 25 lat temu. Obecnie najważniejsza są bowiem nowe wzajemne inspiracje do duchowego rozwoju.

- Kraje Europy Zachodniej borykają się m.in. z sekularyzacją. Te problemy w nieco innym wymiarze nie omijają jednak również Polski. Razem, przez wzajemne wzbogacanie się, staramy się je rozwiązywać – podkreśla proboszcz.


Niskie mosty i zwrotne hulajnogi

Stałym elementem wymian są gadżety ze specjalnym logiem. Tym razem były to miski oraz ekologiczne worki. Program spotkania był nieco inny niż dotychczas: najpierw Polacy spędzili kilka dni u fryzyjskich rodzin, a potem cała grupa wyjechała do ośrodka w Niemczech, w pobliżu granicy z Holandią. Gospodarze tegorocznej wymiany – poza ciekawymi tematami biblijnymi – przygotowali też sporo atrakcji turystycznych. Oprócz jazdy na rowerach i kilkugodzinnego rejsu statkiem po Fryzji, odbyły się ciekawe wycieczki typowo turystyczne.

Młodzież pojechała do niemieckiego Nordhornu w Dolnej Saksonii. Zwiedzała to niezwykle urokliwe i w dużej mierze zabytkowe miasteczko, a także pływała łodzią po kanałach. Tam aby mijać kolejne mosty pasażerowie musieli odpowiednio nisko się schylić. Innym razem grupa wybrała się na wycieczkę po Holandii. Pokonała kilkanaście kilometrów na... hulajnogach. Uczestnicy podkreślali, że wrażenie były niezapomniane, a pojazdy zwrotne, choć niezbyt szybkie.

Erik Westerhof, jeden z organizatorów tegorocznej wymiany ma nadzieję, że kolejny rok przyniesie nowe projekty, które staną się inspiracją do jeszcze większego zacieśniania współpracy. - Dzięki niej możemy poznawać kulturę i tradycję różnych części Europy. A mimo różnic potrafimy znaleźć wspólny język. Te spotkania są wspaniałym doświadczeniem – uważa Holender. - Pod koniec wyjazdów wszystkie bariery się zacierają. Mamy wspólne wspomnienia i jesteśmy ze sobą coraz bardziej związani.

Intensywny przyszły rok
Dla świętochłowickich i rudzkich ewangelików przyszły rok będzie niezwykle ważny – jubileusz 25-lecia partnerstwa polsko – holenderskich parafii ma być wielkim świętem, które zostanie połączone z kilkoma wspólnymi przedsięwzięciami oraz spotkaniami. Poza młodzieżową wymianą zostaną przygotowane wyjazdy Polaków do Holandii i Holendrów do Polski.

- Chcemy na te wyjazdy zaprosić osoby, które od początku były zaangażowane w tworzenie tego partnerstwa. Tak samo liczymy na osoby starsze, jak i na młodzież – tłumaczy ksiądz Brzóska. - Na razie zostało rzucone ziarenko. Zobaczymy co z niego wyrośnie.

Pogłębianie rodzinnych relacji
W najbliższą sobotę (1 września) odbędzie się koncert w parafii ewangelicko – augsburskiej w Wirku. Od godziny 17 będzie można posłuchać młodych muzyków. Koncert rozpoczyna cykl spotkań poświęconych wspieraniu i pogłębianiu relacji rodzinnych. Projekt "Ja i Ty czyli My" powstał dzięki finansowemu wsparciu Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej.

W trakcie koncertu zagrają między innymi: Robert Hałat, Łukasz Baldowski, Piotr Kalus z zespołem oraz gościnnie Natalia Kawka. Dodatkowymi atrakcjami będzie kawiarenka z domowymi wypiekami i gorącymi napojami oraz stoisko z produktami twórczej młodzieży. Wstęp jest wolny.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto