Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nabór do klasy chińskiej w "Kochanie"

Olga Krzyżyk
Nabór do klasy chińskiej w "Kochanie"
Nabór do klasy chińskiej w "Kochanie" Fb. Chiński w Kochanie
Jeszcze do 19 czerwca potrwa rekrutacja do akademickiej klasy z językiem chińskim w I LO w Świętochłowicach. Dla najlepszych uczniów czeka duża nagroda: wyjazd do Chin. W tym roku do Tai’An jadą trzy uczennice.

Nabór do klasy chińskiej w "Kochanie"
Język chiński wcale nie jest taki trudny. Przekonują się o tym licealiści z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Świętochłowicach. Do 19 czerwca trwa rekrutacja do klasy chińskiej. To jedyna taka klasa w Polsce, gdzie język chiński jest obowiązkowy, a ocena z tego przedmiotu wliczana jest do świadectwa.

Pierwszy raz klasę chińską otwarto w tym roku szkolnym. Kształci się w niej 20 uczniów. Licealiści uczą się alfabetu fonetycznego pinyin oraz zapisu tonalnego i wymowy języka chińskiego. Potrafią formułować dłuższe i krótsze formy wypowiedzi.

- Ponadto uczniowie poznają chiński savoir-vivre handlowy, a także chińska kulturę, w tym kaligrafię, filmy, muzykę oraz literaturę chińska - mówi Katarzyna Bańka, nauczycielka języka chińskiego w ZSO nr 1 oraz wykładowca akademicki Uniwersytetu Śląskiego.

- Na zakończenie edukacji uczniowie przystąpią do międzynarodowego egzaminu znajomości języka chińskiego HSK (certyfikat) - dodaje.

Język chiński w wymowie jest podobny do języka polskiego. Gramatyka też jest łatwiejsza, bo nie ma m.in. deklinacji. Trudnością są jednak znaki oraz tonacja. Jedna sylaba w języku chińskim może mieć różne znaczenia. Przykładowo sylaba „ma” w zależności od tonacji oznacza: mama, konopie lub krzyczeć na kogoś.

- Nauka języka chińskiego ma podłoże ekonomiczne. Wiele polskich firm chce współpracować z Chinami lub działać w tym kraju, rozwija się także handel. Firmy szukają osób, które będą komunikatywnie posługiwały się językiem chińskim. To wielka szansa, by w przyszłości pracować jako m.in. tłumacz - podkreśla Katarzyna Bańka.

Przez jeden miesiąc zajęcia prowadziła Chinka Lena, która podczas warsztatów mówiła m.in. o legendach chińskich, kulturze i chińskich walentynkach. Uczniowie chętnie uczestniczyli także w „Dniu Chińskim” organizowanym przez Uniwersytet Śląski na Wydziale Filologicznym w Sosnowcu (klasa chińska prowadzona jest właśnie pod patronatem UŚ).

Podczas ostatniej wizyty w naszym mieście delegacji z Tai’an – miasta partnerskiego Świętochłowic, zawarto porozumienie o wzajemnej współpracy w dziedzinie edukacji. Zakłada ono nie tylko wymianę uczniów, ale i nauczycieli, pomoc chińskiego miasta w rozwoju i wyposażeniu klasy. Planowane są również wspólne zajęcia językowe przez Internet

Zapisy do klasy chińskiej trwają do 19 czerwca w LO nr 1 przy ul. Licealnej 1, telefon: 32 2452 797.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto