MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dziennik Zachodni przed laty pisał o Świętochłowicach...

MSH
O kradzieżach kabli trakcyjnych, jednej z największych kolekcji lalek z całego świata, która dotarła do Świętochłowic oraz o losowanie "Karolinka" pisał przed laty Dziennik Zachodni.

TAK PRZED LATY "DZIENNIK ZACHODNI" PISAŁ O ŚWIĘTOCHŁOWICACH:

31 STYCZNIA 1964 ROKU
LOSOWANIE W "KAROLINCE"
"Karolinka" zaprasza swoich sympatyków do Świętochłowic-Chropaczowa na losowanie 370 gry, które odbędzie się w niedzielę, dnia 2 lutego 1964 roku o godz. 10.45 w Zakładowym Domu Kultury kopalni "Śląsk" Chropaczów, ul. Pstrowskiego.

5 MARCA 1970 ROKU

JAK POWSTAWAŁA "SÓL ZIEMI CZARNEJ"?
Premiera polskiego filmu "Sól ziemi czarnej" wg scenariusza i w reżyserii Kazimierza Kutza odbyła się wczoraj (4 marca 1970 roku - przyp. red.) w katowickim kinie "Rialto". Ekipa realizatorów tego filmu, będącego opowieścią z okresu powstań śląskich przebywała przez kilka miesięcy ubiegłego roku w woj. katowickim kręcąc zdjęcia plenerowe w malowniczych zakątkach, typowo śląskich.

Operator Wiesław Zdort znalazł doskonałe plenery w okolicach Lipin, Chropaczowa, Nikiszowca. Reporterzy "Dziennika Zachodniego" w czerwcu ubiegłego roku przebywali razem z filmową ekipą w miejscowościach, gdzie powstawała "Sól ziemi czarnej". Stamtąd pochodzą zdjęcia, które przypominają, w jakich okolicznościach kręcono powstańczą sagę z udziałem aktorów, którzy wywodzą się z terenu Śląska i Zagłębia.

W filmie grają m.in.: Olgierd Łukaszewicz, Bernard Krawczyk, Andrzej Hołaj, Ryszard Zaorski, Wiesław Dymny. Muzykę skomponował Wojciech Kilar. Filmowy epos opowiadający o powstańczych walkach związany jest pod każdym względem ze Śląskiem. Nie tylko przez fabułę i zdjęcia plenerowe, ale również przez Kazimierza Kutza, który pochodzi z Katowic-Szopienic.

3-5 KWIETNIA 1992 ROKU

PRĄD ICH NIE POPIEŚCI
Chorzowski Zakład Komunikacji Tramwajowej ma od prawie dwóch miesięcy poważne kłopoty z kradzieżami aluminiowego kabla trakcyjnego, zdarzającymi się na liniach tramwajowych nr 7 i 11. Czarna seria zaczęła się 26 lutego. W nocy z trakcji zniknęło 45 metrów bieżących kabla. 2 marca złodzieje wycięli już 100 metrów. 28 marca coś musiało udaremnić próbę kradzieży, bo napowietrzna linia została tylko przecięta. Miejsca uszkodzenia pogotowie sieciowe szukało przez cztery godziny. Dwa dni później nieudaną akcję złodzieje sobie powetowali. Przepadło 70 metrów kabla. W prima aprilis złodzieje zaszarżowali. Ukradli 60 metrów kabla. Zorientowano się, że doszło do awarii ok. godz. 21.

Grabieży dokonano więc w czasie, kiedy ruch pasażerski jest w tramwajach jeszcze spory. Wszystkie kradzieże miały miejsce w Świętochłowicach-Piaśnikach. Prawdopodobnie winowajcami jest grupa osób, wśród których musi znajdować się ktoś znający się na prądzie. Przecież nie każdy potrafi ukraść kabel pod napięciem 600 wolt.

Wiele wskazuje na to, że złodzieje dysponują odpowiednim sprzętem i specjalnymi ubraniami roboczymi. Wcześniejsze kradzieże były zgłaszane w prokuraturze i umarzane z braku winowajców. - Jesteśmy bezradni. Nie da się ciągle pilnować kilometrów sieci - mówił Krzysztof Sklarek, ówczesny dyrektor ds. techniczno-eksploatacyjnych PKT w Katowicach.

28 KWIETNIA 1992 ROKU
LALKI, LALECZKI
Jedną z największych w Polsce kolekcji lalek z całego świata posiada krakowska Spółdzielnia Pracy Rękodzieła Ludowego i Artystycznego im. St. Wyspiańskiego. Fragment zbiorów dotarł także do Świętochłowic, do Muzeum przy ul. Dworcowej, gdzie przygotowano miejsca dla 600 piękności ubranych w stroje regionalne, stanowiące prawdziwą rewię folkloru.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto