Dawid Kostempski nie będzie już radnym? Zapadł wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach

Redakcja
Dawid Kostempski nie będzie już radnym?
Dawid Kostempski nie będzie już radnym? Arc/Olga Krzyżyk
Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał dzisiaj, 3 czerwca, wyrok w sprawie oddalenia skargi Dawida Kostempskiego na uchwałę Rady Miejskiej w Świętochłowicach, w sprawie wygaszenia jego mandatu radnego. Jeżeli Dawid Kostempski nie wniesie skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie, to za 14 dni wygaśnie jego mandat radnego.

Dawid Kostemspki nie będzie radnym Świętochłowic?

Świętochłowiccy radni w marcu tego roku podjęli uchwałę w sprawie wygaszenia mandatów radnego Dawida Kostempskiego i Bartosza Karcza. Były prezydent miasta i obecny radny Dawid Kostempski, 20 maja, złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach skargę na uchwałę Rady Miejskiej w Świętochłowicach w kwestii stwierdzenia wygaśnięcia jego mandatu radnego. W poniedziałek, 3 czerwca, była rozprawa w tej sprawie. Jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

- Skarga ta została oddalona - informuje dr Paweł Kornacki, rzecznik prasowy i sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zgadza się z argumentacją Rady Miejskiej w Świętochłowicach w tej kwestii, że miejscem zamieszkania Dawida Kostempskiego nie były Świętochłowice w dniu kandydowania w wyborach samorządowych.

Wyrok ten nie jest jednak prawomocny. To oznacza, że aby Dawid Kostempski przestał być radnym Rady Miejskiej w Świętochłowicach, potrzeba prawomocnego wyroku.

Dopiero wtedy wygaśnie mandat radnego. Teraz jeżeli Dawid Kostempski nie wniesie skargi kasacyjnej, od dzisiejszego wyroku WSA w Gliwicach, do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie, to ten wyrok który dzisiaj został wydany, uprawomocni się za 2 tygodnie. Wtedy za 14 dni od dzisiaj wygaśnie mandat radnego.

W przypadku, gdy Dawid Kostempski wniesie skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie, to wtedy trzeba czekać na rozstrzygnięcie sprawy przez NSA. Jeżeli Naczelny Sąd Administracyjny także oddali skargę kasacyjną skarżącego, to wtedy z datą wydania wyroku przez NSA, nastąpi wygaszenie mandatu radnego.

- Zamierzam złożyć skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. To ostateczna instancja. To ona tak naprawdę zdecyduje, co będzie z moim mandatem. Wyrok WSA jest nieprawomocny, co oznacza, że do czasu rozstrzygnięcia tej sprawy przed NSA dalej mogę wykonywać obowiązki radnego - deklaruje Dawid Kostempski, radny i były prezydent Świętochłowic

- W ostatnich wyborach 571 mieszkańców zdecydowało, żeby mi zaufać. Uwierzyło, że będę dobrym radnym. Nie chcę ich zawieść - dodał Dawid Kostempski.

PISALIŚMY:
Dawid Kostempski zostanie usunięty z rady? Radni podjęli uchwałę w sprawie wygaszenia jego mandatu

- Powszechnie wiadomym jest, że od kilku lat radny (red. przyp radny Dawid Kostempski) zamieszkuje w Katowicach, gdzie jeździł z i do pracy samochodem służbowym, gdzie była mu dostarczana nawet prasa - odczytywał na sesji RM w Świętochłowicach 25 marca uzasadnienie Daniel Beger, prezydent Świętochłowic podczas sesji rady miejskiej.

Wygaszenie mandatu Bartosza Karcza. Wojewoda Śląski uchylił uchwałę RM

Przypomnijmy, że Wojewoda Śląski 30 kwietnia uchylił uchwałę Rady Miejskiej z 25 marca o wygaszeniu mandatu radnego Bartosza Karcza. W uzasadnieniu czytamy, że w toku postępowania nadzorczego organ nadzoru uznał, że uchwała jest w całości niezgodna z prawem.

Dokładnie przeanalizowano oświadczenia radnego Karcza, a nawet takie dane, jak zużycie energii elektrycznej w lokalu w Świętochłowicach, w którym mieszka radny Bartosz Karcz. Sam radny wykazał, że mieszka w Świętochłowicach, jest też tam zatrudniony i zameldowany, aktywnie spędza czas oraz jest pacjentem jednej z przychodni w Świętochłowicach. Składa też deklarację i rozlicza się w Urzędzie Skarbowym właściwym dla miasta Świętochłowice. W UM Świętochłowice opłaca też podatek od nieruchomości.

Rada Miejska w Świętochłowicach nie wykazała, aby radny Bartosz Karcz nie był ujęty w rejestrze wyborców miasta Świętochłowice.

"Organ nadzoru prawnego - Wojewoda podjął interwencję w sprawie bezprawnej uchwały z dnia 25 marca 2019 r. Dotyczyła ona próby wygaszenia mojego mandatu radnego. Przypomnę - Uchwały przedłożonej przez Prezydenta Daniela Begera.
Wszczęte postępowanie dotyczy stwierdzenia nieważności ww. Uchwały jako w całości niezgodnej z prawem!!!

Ciesze się, że organ nadzoru zadziałał jeszcze szybciej niż sąd, który z tego co wiem jeszcze od przewodniczącego rady Zbigniewa Nowaka mojej skargi nawet nie otrzymał, a minął prawie miesiąc od jej złożenia w radzie." - tak pisał 28 kwietnia na swoim Facebooku Bartosz Karcz, świętochłowicki radny.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie