Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zoo: Nowi mieszkańcy i remonty pawilonów

Olga Krzyżyk
Zoo: Nowi mieszkańcy i remonty pawilonów
Zoo: Nowi mieszkańcy i remonty pawilonów zoo
Leniwce spacerujące po linach nad głowami gości i nosorożce - to plany śląskiego ogrodu. Co nowego zaplanowano w Śląskim Ogrodzie Zoologicznych w tym roku?

Zoo: Nowi mieszkańcy i remonty pawilonów
Sprawdziliśmy jakie zmiany szykowane są w śląskim zoo i jakie ma nowe zwierzęta.

Remonty pawilonów

W śląskim zoo co roku zachodzą zmiany. W 2017 roku remont przeszły dwa pawilony tzw. budynku Afryka - do którego w najbliższym czasie zostaną przesiedlone zebry oraz budynku dla jeleniowatych. Wkrótce zakończona będzie budowa nowego pawilonu z przejściem na wyspę dla gibbonów oraz nowego pawilonu dla pelikanów Baba.

- W pawilonie „Małpiarni” będzie remontowana woliera dla nowego gatunku pazurkowców, które przyjadą we wrześniu - mówi Jolanta Kopiec, dyrektorka Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. -Żółwie wodne, które zajmowały tę wolierę zostaną przesiedlone na ekspozycję w pawilonie słoni - dodaje.

Śląskie zoo ma także możliwość pozyskania finansowania na realizację dwóch inwestycji w 2018 roku. Pierwsza z nich to przebudowa starego pawilonu żyraf na ekspozycję zwierząt z Południowej Ameryki.

Ciekawostką byłoby to, że leniwce spacerowałyby po linach nad głowami zwiedzających. Druga z inwestycji dotyczyłaby budowy nowego wielofunkcyjnego obiektu wyposażonego w sale edukacyjne i powierzchnie wystawiennicze.

- Nie zapominamy także o marzeniach powrotu fok i białych niedźwiedzi do naszego zoo, ale ten temat musi poczekać na możliwość pozyskania pieniędzy na jego sfinansowanie - mówi Kopiec.

Śląskie zoo jest członkiem międzynarodowej organizacji EAZA i uczestniczy w różnych programach hodowlanych i edukacyjnych. To oznacza, że zgodnie z strategią współpracy w zoo pojawiają się nowe gatunki zwierząt.

Nowi mieszkańcy zoo

20 lipca do zoo przyjechała samica kota argentyńskiego. Kotka urodziła się w Czechach w ogrodzie zoologicznym w Jihlavie, ale większość swojego życia spędziła w Wielkiej Brytanii w ogrodzie w Banham, w którym urodziła jedno młode. W 2014 r. straciła tam swojego towarzysza. Od tego czasu zoo szukało dla niej nowego towarzysza. Najlepszym kandydatem okazał się samiec z Chorzowa.

- Pomimo różnicy wieku (samiec ma 2 lata, samica 11 lat) koty dogadały się bez problemów. Pierwszą noc samica spędziła zamknięta w kotniku, samiec czuwał przy kracie zainteresowany nową towarzyszką - opowiada dyrektorka zoo.

Samica zajęła także ulubione miejsce kota. - Samiec wyraźnie zaskoczony takim zachowaniem szybko przełknął “nowe porządki” i teraz nie odstępuje samicy - śmieje się Jolanta Kopiec. Koty argentyńskie najbardziej aktywne są rano lub późnym popołudniem.

W październiku ze Szwecji do śląskiego zoo ma przyjechać młoda samica nosorożca białego. Pod koniec sierpnia zaplanowany jest też przyjazd samicy geparda.

W lipcu zoo zyskało także nową samicę kudu. - 13 lipca na świat przyszła samica antylopy kudu. Łącznie w naszym ogrodzie jest już sześć kudu. W całej Polsce tylko u nas można zobaczyć ten gatunek antylopy - podkreśla Alina Kloska, kierownik sekcji ssaków kopytnych śląskiego ogrodu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto