Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmora mieszkańców wkrótce zmieni się w atrakcyjną przestrzeń rekreacyjną. Prace przy stawie Kalina wchodzą w kluczową fazę

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
W obrębie rekultywowanego stawu znajdzie się miejsce dla placu zabaw, boiska do piłki nożnej, boiska wielofunkcyjnego, siłowni terenowej, wybiegu dla psów oraz skateparku.
W obrębie rekultywowanego stawu znajdzie się miejsce dla placu zabaw, boiska do piłki nożnej, boiska wielofunkcyjnego, siłowni terenowej, wybiegu dla psów oraz skateparku. Arkadiusz Gola
W piątek 1 kwietnia minął rok, odkąd konsorcjum firm Remea i Menard realizuje prace remediacyjne stawu Kalina. Wiele wskazuje na to, że mieszkańcy i mieszkanki Świętochłowic już w przyszłym roku nie tylko odetchną pełną piersią, ale też będą mogli korzystać z nowego terenu rekreacyjnego.

Wartość całego projektu wynosi 70 mln zł, a termin wykonania prac przypada w sierpniu 2023 roku i jak przekonuje świętochłowicki magistrat, na ten moment ta data nie jest zagrożona. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wtedy też dobiegnie końca historia wieloletnich, do tej pory nieudanych starań o przywrócenie biologicznej aktywności stawu i ekologicznej równowagi sąsiednich terenów.

W stawie rodzi się życie. Zniknie uciążliwy zapach

Nieprzyjemna woń rozchodząca się od stawu od wielu lat towarzyszy osobom mieszkającym na sąsiednich osiedlach.

- Największy problem ostatnio był we wrześniu, gdy rozpoczęło się wydobycie osadów. Nie dało się otworzyć okien. Było to czuć już otwierając drzwi na klatce schodowej. Teraz wszyscy mają nadzieję, że będzie już dobrze – tłumaczy Łukasz Respondek, mieszkaniec pobliskiego osiedla i członek Rady Miasta w Świętochłowicach.

Po trwającej ponad rok fazie projektowania, w pierwszym etapie zakończono już prace skupiające się na wykonaniu tzw. bariery przeciwinfiltracyjnej, która otacza hałdę odpadów byłych Zakładów Chemicznych Hajduki. Dzięki temu zanieczyszczenia z hałdy nie będą już więcej trafiać do stawu.

Obecnie dobiega już końca kilkumiesięczny proces wydobywania osadów dennych z dna Kaliny. Prace refulera potrwają jeszcze kilka tygodni. Wtedy też zrealizują się oczekiwania mieszkańców i mieszkanek miasta, związane z likwidacją dokuczliwej woni, a powietrze, którym oddychają będzie czystsze.

- Efektem tego etapu będzie całkowite zredukowanie uciążliwości zapachowych związanych z pracami prowadzonymi w obrębie stawu. Wydobyte osady są neutralizowane w procesie termicznej desorpcji, dzięki któremu raz na zawsze tracą toksyczne właściwości. Warto podkreślić, że wykonawca, mając na względzie bezpieczeństwo mieszkańców, prowadzi bieżący monitoring zanieczyszczeń powietrza w czterech punktach zlokalizowanych wokół stawu – mówi Katarzyna Tomczyk z Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach.

Najważniejszym aspektem jest przywrócenie biologicznej aktywności stawu Kalina oraz zagospodarowanie terenu wokół niego, dlatego w kolejnym etapie prowadzone będą procesy bioremediacji, fitoremediacji oraz napowietrzania. Dla uzyskania zakładanego efektu planowane jest wykonanie kaskady przy stawie, która będzie powodowała ciągłe napowietrzanie i filtrację wody. Kaskada będzie zasilana z instalacji fotowoltaicznej oraz solarnej. Dodatkowo staw będzie napowietrzany instalacją zabudowaną pod powierzchnią wody.

Kończą się także prace związane z przebudową ulicy Wiśniowej. Staw Kalina ma pełnić rolę zbiornika retencyjnego wód opadowych. Przepompownia wraz ze zbiornikiem retencyjnym o kubaturze kilku tysięcy metrów sześciennych będzie pełniła funkcję mieszalnika ścieków z hałdy z wodami opadowymi.

- Wstępne wyniki badań laboratoryjnych są więcej niż zadowalające. Dzięki współpracy z uznanymi ośrodkami uniwersyteckim wykonawcy udało się wyhodować bakterie, które bardzo dobrze spełnią swoją rolę. Kluczowy będzie również wybór roślin, które wspomogą procesy oczyszczania skażonych gruntów. Dzięki tym działaniom oraz naturalnym biologicznym procesom pozbędziemy się specyficznego fetoru, który od kilkudziesięciu lat utrudnia życie mieszkańcom Świętochłowic – przekonuje Katarzyna Tomczyk.

Nie przeocz

Koncepcja zagospodarowania terenu przewiduje podzielenie groblami stawu na trzy części, dzięki czemu szybciej i bardziej efektywnie zostaną w nim przywrócone wartości biologiczne.

Dawna ekologiczna bomba zamieni się w strefę wypoczynkową

Według opracowanego już planu w obrębie stawu znajdzie się miejsce dla placu zabaw, boiska do piłki nożnej, boiska wielofunkcyjnego, siłowni terenowej, wybiegu dla psów oraz skateparku. Wszystko dopełnią ścieżki piesze (wiodące m.in. po groblach) i rowerowe oraz mała architektura z ławeczkami i oświetleniem.

Wpływ na to, jak będzie wyglądać odzyskana do użytku przestrzeń, mają także mieszkańcy i mieszkanki Świętochłowic. Na oficjalnej stronie internetowej miasta dostępna jest ankieta, przez którą wszyscy zainteresowani mogą wskazać, jakich rozwiązań oczekują.

- Z mojej perspektywy jako mieszkańca, chciałbym aby poza miejscami, gdzie będzie dużo się działo, infrastrukturą sportową, powstała tu też strefa, gdzie w ciszy można poczytać książkę i spokojnie odpocząć – mówi Łukasz Respondek.

Jak informuje Urząd Miejski w Świętochłowicach, wśród szeregu propozycji wyszczególnionych w ankiecie największą popularnością cieszą się w tej chwili m.in.: budowa toalet, domków dla pszczół i ptaków, altanek oraz zjeżdżalnia dla dzieci w kształcie wieży. Ankieta dostępna jest do końca kwietnia. Najczęściej wybierane opcje zostaną uwzględnione przez projektantów pod warunkiem, że na takie wykorzystanie wygenerowanych oszczędności finansowych będzie zgoda udzielona przez instytucje finansujące, czyli Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dzięki tej inwestycji świętochłowiczanie i świętochłowiczanki zyskają atrakcyjny teren wypoczynkowy, a miasto może dołączyć do grona samorządowych liderów ekologicznych innowacji.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto