Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zarząd województwa ma zamiar zlikwidować świętochłowicką filię Pedagogicznej Biblioteki

Martyna Dyszka
M. Dyszka
Filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Świętochłowicach znalazła się wśród sześciu, które zarząd województwa śląskiego ma zamiar zlikwidować. Powód? - Z danych statystycznych dotyczących działalności poszczególnych bibliotek i ich filii wynika, iż liczba osób zainteresowanych korzystaniem z usług bibliotek pedagogicznych spada. Szczególnie drastycznie w ubiegłym roku szkolnym - wyjaśnia Barbara Górka z biura prasowego Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.

Nikt nam niczego nie zagwarantuje
Kierownik filii PBW w Świętochłowicach, Grażyna Dobrzelecka, nie zaprzecza, że stan czytelnictwa w Polsce jest bardzo niski, ale to nie znaczy, że trzeba zamykać biblioteki.

- Kiedy biblioteki otwierano, czuło się, że jest taka potrzeba. A teraz, kiedy rośnie świadomość potrzeby ustawicznego kształcenia, zamykamy placówki, bo trzeba skończyć budowę Stadionu Śląskiego? - pyta Dobrzelecka.

O zamiarze likwidacji świętochłowickiej filii dowiedziała się dwa tygodnie temu i co ciekawe, nie od zarządu województwa, a od koleżanki.

- Nikt nie gwarantuje nam, że za trzy miesiące kolejne filie nie będą zamykane - burzy się kierowniczka. Ze świętochłowickiej biblioteki korzystają również osoby niepełnosprawne i starsze. - One nie pojadą do Biblioteki Śląskiej w Katowicach i nie zamówią książek przez internet - dodaje Dobrzelecka.

W przyszłym roku byłby okrągły jubileusz

Świętochłowicka filia pedagogicznej biblioteki powstała w naszym mieście w 1973 roku. W przyszłym roku obchodziłaby okrągły jubileusz.

- Nie ukrywam, że planowaliśmy coś zorganizować, ale w tej sytuacji... - ubolewa Dobrzelecka.

Księgozbiór świętochłowickiej placówki liczy ponad 22 tysiące woluminów. Kierowniczka filii wskazuje, że to właśnie on jest największym atutem biblioteki, którego nie znajdziemy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świętochłowicach.

- Drugim naszym atutem jest wykwalifikowana i świetnie wykształcona kadra. Pracę w naszych placówkach mogą podjąć osoby, które skończyły wyższe studia kierunkowe i posiadają uprawnienia pedagogiczne - twierdzi Dobrzelecka.

Likwidacja sześciu filii PBW (w Czeladzi, Dąbrowie Górniczej, Piekarach Śl., Rudzie Śl., Świętochłowicach i Wodzisławiu Śl.) wiąże się ze zwolnieniem pracowników. - Nie uwierzę w to, że zarząd województwa będzie chciał część etatów przenieść - mówi kierowniczka.

W najbliższym czasie do lokalnych samorządów miast, gdzie znajdują się planowane do likwidacji filie, przesłane zostaną informacje na ten temat z jednoczesną propozycją przejęcia ich prowadzenia.

- Księgozbiór filii zostanie przekazany lokalnej społeczności, oczywiście po podpisaniu stosownego porozumienia z lokalną jednostką samorządu - wyjaśnia Górka.


Likwidacja filii PBW w naszym mieście to dobry pomysł? Korzystacie z niej? Piszcie!

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto