Wysokie Umawiające się Strony ustanawiają między sobą Unię Europejską

Materiał informacyjny "VIRIBUS UNITIS"
„Niniejszym Traktatem WYSOKIE UMAWIAJĄCE SIĘ STRONY ustanawiają między sobą UNIĘ EUROPEJSKĄ, zwaną dalej „Unią”, której Państwa Członkowskie przyznają kompetencje do osiągnięcia ich wspólnych celów.” Tymi słowami zapoczątkowano Unię Europejską, która istnieje już od trzydziestu lat.

30 lat temu wszedł w życie Traktat o Unii Europejskiej. Nie był to pierwszy traktat związany z integracją europejską. Wcześniej podpisano w Paryżu (1951) i Rzymie (1957) traktaty ustanawiające Wspólnoty Europejskie, a następnie traktat fuzyjny (1965), traktaty budżetowe (1970 i 1975) i Jednolity Akt Europejski (1986).

Uznaje się, że duży wpływ na traktaty z lat 80. i 90. miał włoski polityk Altiero Spinelli. W materiałach dotyczących „Pionierów Unii Europejskiej” czytamy, że: „To on kierował pracami nad wnioskiem Parlamentu Europejskiego (PE) dotyczącym traktatu w sprawie federalnej Unii Europejskiej – zwanym także planem Spinellego, który stał się ważnym źródłem inspiracji dla wzmocnienia traktatów UE w latach 80. i 90”.

Traktat o Unii Europejskiej jest nazywany też Traktatem z Maastricht, ponieważ w tym holenderskim mieście został 11 grudnia 1991 roku parafowany, a 7 lutego 1992 podpisany przez przedstawicieli 12 państw, należących wtedy do Wspólnot Europejskich. Następnie był ratyfikowany przez parlamenty krajowe, niekiedy po referendum, i wszedł w życie 1 listopada 1993 roku.

W artykule 1 TUE czytamy m. in., że traktat ustanawia Unię Europejską (która zastępuje Wspólnotę Europejską), że wyznacza „nowy etap w procesie tworzenia coraz ściślejszego związku między narodami Europy” oraz, że stanowi podstawę Unii (wraz z Traktatem o funkcjonowaniu Unii Europejskiej).

Państwa europejskie zaczęły bliżej ze sobą współpracować w kilku nowych obszarach. Wprowadzono obywatelstwo europejskie, przyjęto wspólną politykę w dziedzinie stosunków zagranicznych i bezpieczeństwa, ustanowiono bliską współpracę w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych. Traktat otworzył drogę do stworzenia wspólnej europejskiej waluty, ustanowił także Europejski Bank Centralny (EBC) i ustalono zasady funkcjonowania euro (choć nie pojawia się jeszcze ta nazwa) w praktyce.

Traktat z Maastricht wyznaczył nowy etap integracji europejskiej, wykraczając poza pierwotny cel gospodarczy (wspólny rynek), otworzył drogę do integracji politycznej poprzez przejście z Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (EWG) do Unii Europejskiej (UE). Wśród głównych założeń Traktatu z Maastricht były między innymi: Unia Europejska składająca się z 3 „filarów” (istniejących wspólnot europejskich oraz 2 nowych obszarów współpracy), więcej instytucji mających legitymację demokratyczną, czy wprowadzenie pojęcia obywatelstwa UE „nadrzędnego względem obywatelstwa krajowego”.

Traktat o Unii Europejskiej (TUE) wywodzi się z traktatu z Maastricht, który został zmieniony traktatami z Amsterdamu (1997), z Nicei (2001) i z Lizbony (2007), a także różnymi traktatami akcesyjnymi, podpisywanymi podczas poszczególnych rozszerzeń UE. W międzyczasie podpisano też Traktat ustanawiający Konstytucję dla Europy, który nie wszedł w życie (odrzucony w referendum przez Francję i Holandię), a po jego odrzuceniu państwa członkowskie rozpoczęły prace nad traktatem z Lizbony.

W ostatnich latach mówi się o otwartości na zmiany w traktatach. W maju 2022 r. zakończyła się Konferencja w sprawie przyszłości Europy (Conference on the Future of Europe, CoFE). Wspominała o niej Ursula von der Leyen już w 2019 r. w swoich „wytycznych politycznych na następną kadencję Komisji Europejskiej”. Pisała, że w ramach realizacji jest „otwarta na zmiany w Traktacie”.

Po zakończeniu CoFE Komisja, określając dalsze plany, miała dopilnować „aby nowe reformy i strategie polityczne nie wykluczały się wzajemnie z dyskusjami na temat potrzeby zmiany Traktatu, koncentrując się na jak najlepszym wykorzystaniu obecnych możliwości, a jednocześnie zachowując otwartość na zmiany Traktatu tam, gdzie będzie to konieczne”. Ursula von der Leyen po zakończeniu CoFE wspomniała o realizacji celów „w pełni wykorzystując możliwości przewidziane w Traktatach, a nawet w razie potrzeby zmieniając Traktaty”.

Zgodnie z oceną Rady z listopada 2022 roku blisko 95% propozycji można zrealizować w ramach obecnie obowiązujących traktatów. Zmian traktatowych wymagałaby np.: umożliwienia UE wprowadzenia niektórych kwestii jako obowiązkowych do programów edukacji UE; objęcia zdrowia i opieki zdrowotnej oraz edukacji kompetencjami dzielonymi UE; nałożenia na państwa członkowskie obowiązku ustanowienia prawa do małżeństwa i adopcji np. dla par jednopłciowych; wprowadzenia ogólnounijnych referendów; przejścia od jednomyślności do większości kwalifikowanej w Radzie Europejskiej; bezpośredniego wyboru przewodniczącego Komisji przez obywateli; powierzenia Parlamentowi Europejskiemu prawa inicjatywy ustawodawczej.

Źródła: europarl.europa.eu, ec.europa.eu, commission.europa.eu, audiovisual.europa.eu, ebc.europa.eu, consillium.europa.eu, futureu.europa.eu, european-union.europa.eu,
eur-lex.europa.eu, „Unia, która mierzy wyżej. Mój program dla Europy”.

Zespół EUROPE DIRECT Katowice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wysokie Umawiające się Strony ustanawiają między sobą Unię Europejską - śląskie Nasze Miasto

Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto