Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wraca wąskotorówka z Bytomia do Miasteczka Śląskiego. Od soboty wakacyjne kursy

Redakcja
Górnośląska Kolej Wąskotorowa w Bytomiu
Górnośląska Kolej Wąskotorowa w Bytomiu tos
Trasa kolei wąskotorowej z Bytomia przez Tarnowskie Góry do Miasteczka Śląskiego to jeden z dwóch zachowanych odcinków sieci Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, którymi jeszcze na przełomie lat 80. i 90. można było dojechać z Katowic do Raciborza. W wakacje jeżdżą tędy ogólnodostępne pociągi wożące turystów, które co roku cieszą się dużą popularnością. Sezon 2020 na bytomskiej wąskotorówce rusza w sobotę 27 czerwca.

Pierwsze odcinki sieci późniejszych Górnośląskich Kolei Wąskotorowych o szerokości toru 785 milimetrów powstały już w połowie XIX wieku. Po II wojnie światowej wraz z odcinkiem z Gliwic-Trynku do Raciborza-Markowic wąskie tory stanowiły sieć prawie 230 kilometrów dochodząc w formie bocznic do wielu kopalń, hut i innych wszelakich zakładów pracy. Po 1989 roku obsługiwanych zakładów było coraz mniej. Sporą część sieci rozebrano, innymi szlakami zajęli się złomiarze, ale jeszcze pod koniec XX wieku wąskotorówka woziła węgiel z kopalń Rozbark i Siemianowice do elektrowni Chorzów.

Dzisiaj odcinek z Bytomia do Miasteczka Śląskiego to jeden z dwóch pozostałych fragmentów śląskiej sieci kolei wąskotorowej, którą jeszcze na przełomie lat 80. i 90. można było przejechać z Katowic do Raciborza. Od wielu lat na trasie tej kursują pociągi turystyczne, którymi można się przejechać do kopalni srebra w Tarnowskich Górach czy nad zalew Nakło Chechło, ale nie tylko.

Pociągi ruszają ze stacji Bytom Wąskotorowy (wejście od przystanku tramwajowego Bytom Zamłynie), a potem zatrzymują się na stacjach:

  • Szombierki Elektrownia,
  • Bytom Karb Wąskotorowy,
  • Dąbrowa Miejska, Sucha Góra,
  • Kopalnia Srebra,
  • Tarnowskie Góry Wąskotorowe,
  • Lasowice Zalew,
  • Miasteczko Śląskie Zalew,
  • Miasteczko Śląskie Wąskotorowe.

W tym roku do dyspozycji pasażerów będą trzy pary kursów. Pociągi będą odjeżdżać z Bytomia o 9.15, 12.15 i 16.15, z kolei z Miasteczka Śląskiego o 10.40, 13.40 i 17.40. Cena biletu normalnego to 14 złotych, a ulgowego 7 złotych. Na bezpłatny przejazd mogą liczyć dzieci do lat siedmiu, a także uczniowie szkół podstawowych, średnich i zawodowych do 16. roku życia. Bilety kupuje się w pociągu u konduktora. Liczba miejsc jest ograniczona. Rowery i wózki są przewożone bezpłatnie w wagonie bagażowym.

W każdą pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca dodatkową atrakcją dla zainteresowanych historią i techniką kolejową jest możliwość zwiedzania głównej dziś dla Górnośląskich Kolei Wąskotorowych stacji Bytom Karb Wąskotorowy. Po jej zakamarkach oprowadzać będzie przewodnik.

Letnie pociągi turystyczne na trasie Bytom - Miasteczko Śląskie dofinansowane są przez samorządy Bytomia, Tarnowskich Gór i Miasteczka Śląskiego.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto