Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Walka z koronawirusem. Jarosław Gowin w Krakowie: "Polska nauka daje nadzieję". Przekonywał też, że potrzebne są masowe testy

(MM)
Jarosław Gowin niedawno podał się dymisji z funkcji wicepremiera i ministra nauki
Jarosław Gowin niedawno podał się dymisji z funkcji wicepremiera i ministra nauki Karina Trojok
- Potrzebujemy nadziei i tę nadzieję daje nam polska nauka – mówił w Wielką Sobotę w Krakowie Jarosław Gowin, były już wicepremier i minister szkolnictwa wyższego. Lider Porozumienia podkreślił, że osiągnięcia polskich naukowców, zwłaszcza opracowany test na koronawirusa, to nie tylko szansa na ocalenie ludzkiego życia i zdrowia może nawet setek tysięcy Polaków, ale również szansa na jak najszybszy powrót do funkcjonowania polskiej gospodarki.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Na sobotniej konferencji prasowej obok siedziby Radia Kraków Jarosław Gowin przypomniał, że poprzedniego dnia zakomunikował, iż powstał polski test na koronawirusa. Stworzył go zespół kierowany przez prof. Marka Figlerowicza, dyrektora Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. To zespół – jak podkreślił Gowin – w którego skład wchodzą przede wszystkim młodzi naukowcy, w dużej mierze wolontariusze.

- To są bohaterowie naszych czasów, bohaterowie tych trudnych momentów, dlatego wystąpię do mojego następcy, przyszłego ministra nauki i szkolnictwa wyższego, aby zwrócił się do prezydenta o nadanie wszystkim członkom tego zespołu bohaterów – bo tak trzeba na nich patrzeć – najwyższych odznaczeń państwowych - zapowiedział Jarosław Gowin.

Były już wicepremier podkreślił, że osiągnięć polskiej walki z koronawirusem jest bardzo dużo. Jak wskazał, już wyprodukowano 100 pierwszych urządzeń Ventil, które umożliwiają niezależną wentylację dwóch pacjentów za pomocą jednego respiratora – też polskiego wynalazku. - Gdyby doszło do dużego nasilenia się epidemii, te urządzenia będą ratować ludzkie życie - mówił Gowin.

Jarosław Gowin podkreślał, że osiągnięcia polskich naukowców, zwłaszcza test na koronawirusa, to nie tylko szansa na ocalenie ludzkiego życia oraz zdrowia może nawet setek tysięcy Polaków, ale również szansa na jak najszybszy powrót do funkcjonowania polskiej gospodarki.

- Tygodniowo my, Polacy, na zamrożeniu gospodarki tracimy około 10 miliardów złotych. Te straty są gigantyczne, porównywalne z czasami wojny. Dlatego być albo nie być Po - przekonywał Gowin. - 150 tysięcy testów, które na początek wyprodukuje Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauki współpracujące z nim firmy, to dopiero początek. Dzięki temu polskiemu testowi będziemy mogli w krótkim czasie, dużo taniej – bo ten test jest blisko dziesięciokrotnie tańszy od testów, które kupujemy z zagranicy – poddawać ocenie stan zdrowia setek tysięcy, milionów Polaków. Potrzebne jest wejście w drugą fazę walki z epidemią.

Jak miałoby to wyglądać? - Ta faza musi polegać na tym, że masowo testujemy zarażenia i tych, którzy są zarażeni bądź tych, którzy mieli z nimi w ostatnim czasie kontakt – izolujemy. Także izolujemy i otaczamy opieką dwie grupy, które są szczególnie zagrożone tym wirusem: osoby starsze oraz osoby obarczone określonymi chorobami, a reszta z nas jak najszybciej musi wziąć na siebie ciężar dźwigania Polski, dźwigania Europy, dźwigania świata z ruiny - mówił były wicepremier.

Gowin podkreślił, że źródłem nadziei dla Polski dzisiaj jest polska nauka i naukowcy, to oni są bohaterami naszych czasów. - Pamiętajmy o tym także w okresie, kiedy epidemia będzie już tylko ponurym wspomnieniem - dodawał.

Uczestnikiem konferencji był również krakowski wirusolog prof. Krzysztof Pyrć. Przypomnijmy, że zespoły naukowców z UJ pod kierunkiem właśnie prof. Krzysztofa Pyrcia i dr Aleksandry Milewskiej (Małopolskie Centrum Biotechnologii UJ) oraz prof. Marii Nowakowskiej i prof. Krzysztofa Szczubiałki (Wydział Chemii UJ) opracowały substancję o nazwie HTCC wspierającą zahamowanie zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. To wstęp do opracowania skutecznego leku na COVID-19.

Prof. Pyrć kwitował w sobotę, że w Krakowie też dzieje się dużo w ramach walki z koronawirusem, naukowcy dostali dotację z ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego przeznaczoną na badania nad nim. Profesor mówił m.in. o badaniach podstawowych, jakie trwają. - Staramy się zrozumieć, w jaki sposób ten wirus działa, jakie są jego słabe strony, jak możemy go zatrzymać. Do tego potrzebujemy przeprowadzić serię bardzo skomplikowanych badań - które się toczą cały czas, zespół pracuje właściwie bez wytchnienia - stwierdził prof. Pyrć.

Naukowiec mówił też o współpracy z firmami, które mają możliwość wyprodukowania tzw. szybkich testów (do badań na podstawie wymazu z gardła). – To jest coś, nad czym pracuje się na całym świecie - podkreślił prof. Pyrć. - Za wcześnie jeszcze mówić, kiedy takie testy będą dostępne na rynku, ale staramy się, żeby były dostępne jak najszybciej, żeby każdy mógł się przetestować w czasie rzeczywistym, nie musiał czekać kilka dni na wyniki. Ale takie prace wymagają czasu.

Profesor dodawał też, że naukowcy starają się tworzyć nowe leki oraz znaleźć odpowiedź, czy któryś z dostępnych leków może być wykorzystany do leczenia pacjentów z koronawirusem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto