Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Turyści ze Świętochłowic zwiedzili Brzeg i Oławę z PTTK

Redakcja

Zwiedzanie rozpoczęło się przed Zamkiem Piastowskim przy dawnej Bramie Wrocławskiej skąd wraz z miejscowym przewodnikiem Marianem Stachułą turyści przeszli na Stare Miasto gdzie obejrzeli Plac Zamkowy, ulicę Długą wraz z zabytkowymi kamienicami, gotycki kościół farny św. Mikołaja, plac kościelny i rynek wraz z ratuszem.

W renesansowym ratuszu zachowanym w niezmienionym kształcie od 1670 roku, jako jedynym w Polsce mimo różnych pożarów i zawieruch wojennych uczestnicy wycieczki zwiedzili salę burmistrza i salę narad Rady Miejskiej, dziedziniec i krużganki.

Następnie obejrzeli przepiękne barokowe wnętrze jezuickiego kościoła pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego: wyjątkowo bogate w dekoracje rzeźbiarskie i malarskie. Kolejną atrakcją było zwiedzanie tzw. „Śląskiego Wawelu” czyli renesansowej siedziby piastowskich książąt brzesko-legnickich. Jest to ogromna 3-skrzydłowa budowla ze wspaniałym patio, trzykondygnacyjnymi krużgankami wzorowanymi na Wawelu wzniesiona przez włoskich architektów.

Szczególnie przepiękny jest fronton wejściowy na zamek z bardzo bogatą dekoracją rzeźbiarską w piaskowcu przedstawiającą popiersia książąt i królów polskich z linii Piastów, książąt śląskich od Władysława Wygnańca do ostatnich Piastów. Obecnie w zamku mieści się Muzeum Piastów Śląskich z historią księstw śląskich, sarkofagami książąt i ich rodzin, renesansowymi meblami i dziełami sztuki, malarstwem, numizmatami.

Po posiłku w restauracji ratuszowej turyści pojechali do Oławy, po drodze oglądając nietypowy i najstarszy w Polsce (z 1675 r.) tego typu pomnik zbudowany przez księcia Jerzego II - kamienna droga z Brzegu do Oławy. W Oławie uczestnicy wycieczki zobaczyli przebudowany zamek piastowski, w którym był więziony przez 2 lata królewicz Jakub Sobieski (pretendent do tronu polskiego po śmierci ojca), gotycki kościół parafialny z cudownym obrazem MB Pocieszenia, przywieziony po wojnie z Buczacza przez przesiedleńców, rynek, stare kamieniczki i ratusz.

Na zakończenie zobaczyli nowe sanktuarium MB Królowej Polski, w pobliżu ogródków działkowych, gdzie w altanie miał wizje z przesłaniami Matki Boskiej wizjoner pan Kazimierz Domański od 1983 roku (zmarł w 2004 roku). Program wycieczki przygotował, wycieczkę zorganizował oraz prowadził Myrta Mieczysław. W wycieczce uczestniczyło 13 osób z Oddziału PTTK w Świętochłowicach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto