Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tańszy prąd dla Metropolii: trzecia edycja hurtowego zakupu energii elektrycznej

Sonia Cichoń, UM
Od 1 stycznia ceny energii elektrycznej pójdą w dół
Od 1 stycznia ceny energii elektrycznej pójdą w dół UM Świętochłowice
Tańszy prąd dla Metropolii: Świętochłowice wraz z 26 samorządami i 162 jednostkami samorządowymi wzięły udział w trzeciej edycji hurtowego zakupu energii elektrycznej. Od 1 stycznia możemy liczyć na prąd w niższej cenie.

Tańszy prąd dla Metropolii:

Dziś (29.10) w siedzibie Górnośląskiego Związku Metropolitalnego rozstrzygnięto przetarg, w wyniku którego spółka Tauron dostarczy 385 GWh energii elektrycznej za łączną kwotę 105,60 mln zł brutto. To jeden z największych tego typu hurtowych zakupów w Polsce!

- Z uwagi na wolumen zakupu, osiągnęliśmy najlepsze ceny w kraju. To pokazuje, że droga, jaką wybraliśmy dwa lata temu była słuszna. Wspólne działanie opłaca się nam wszystkim. W tym roku niestety ceny na rynku energii wzrosły, ale dzięki udziałowi w grupie zakupowej uczestnicy nie odczują tak bardzo tych podwyżek. W porównaniu do ubiegłego roku to wzrost o ok. 11 proc., jednak ze względu na roczny okres przetargu ceny są korzystniejsze niż w innych miastach w Polsce - mówi Dawid Kostempski, prezydent miasta i przewodniczący GZM.

Tańszy prąd dla Metropolii: uczestnikami przetargu są także inne podmioty

Uczestnikami hurtowego zakupu energii, oprócz wszystkich dwunastu miast zrzeszonych w GZM-ie są także inne samorządy ze Śląska i Zagłębia. Wśród podmiotów znajdują się m.in. szpitale i ośrodki zdrowia, przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne i mieszkaniowe, instytucje kultury czy komendy miejskie Państwowej Straży Pożarnej. Do porozumienia dołączyły też 23 instytucje podległe marszałkowi województwa śląskiego.

- To cenna inicjatywa, która pozwala uzyskać najlepsze ceny na rynku. Dziś pokazujemy całemu krajowi, że na Śląsku potrafimy porozumieć się w celu uzyskania wymiernych korzyści – mówi Aleksandra Skowronek, wicemarszałek województwa śląskiego.

Inicjatorem grupowego zakupu energii elektrycznej był Górnośląski Związek Metropolitalny. Zgodnie z ustawą prawo zamówień publicznych całą procedurę przetargową w imieniu wszystkich sygnatariuszy porozumienia przeprowadziła gmina Świętochłowice. Górnośląski Związek Metropolitalny, który koordynował wszystkie przygotowania, udzielał liderowi wsparcia w organizacji przetargu. Swoje oferty złożyli najwięksi "gracze" na rynku. Wśród nich Tauron Sprzedaż GZE, Energa Obrót S.A. oraz Enea S.A.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto