MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Szkolenia dla bezrobotnych

(bib)
Sylwia Traczykiewicz przekazuje termin rozmowy kwalifikacyjnej Piotrowi Harendarczykowi.
Sylwia Traczykiewicz przekazuje termin rozmowy kwalifikacyjnej Piotrowi Harendarczykowi.
Od tego roku bezrobotni świętochłowiczanie częściej rozmawiają z doradcami zawodowymi. Każdy, kto się kwalifikuje, powinien zapisać się na jedno z oferowanych przez Powiatowy Urząd Pracy szkoleń, do czego doradcy ...

Od tego roku bezrobotni świętochłowiczanie częściej rozmawiają z doradcami zawodowymi. Każdy, kto się kwalifikuje, powinien zapisać się na jedno z oferowanych przez Powiatowy Urząd Pracy szkoleń, do czego doradcy namawiają osobiście. W przeciwnym razie grozi wyrejestrowanie z urzędu.

W ramach projektu "Fachowiec na rynku pracy" dofinansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny, świętochłowicki PUP oferuje 18 różnych szkoleń. - Ten projekt rozpoczęliśmy w kwietniu zeszłego roku. Mamy teraz dodatkowe fundusze do wykorzystania do września. Rozszerzyliśmy więc ofertę szkoleniową. Można podnieść dotychczasowe albo zdobyć nowe kwalifikacje - mówi Sylwia Traczykiewicz, jedna z dwóch doradczyń zawodowych, zatrudnianych przez urząd.

Do tej pory bezrobotni zapisywali się na szkolenia na podstawie informacji zamieszczonych na plakatach dostępnych na terenie urzędu. - W tym roku zmieniliśmy sposób rekrutacji. Każda osoba zapraszana jest na rozmowę do doradcy zawodowego. Informujemy o szkoleniach i zachęcamy do udziału w nich, do aktywności. Już widzimy efekty. Trafia do nas wiele osób, które nie wykorzystywały wcześniej tych możliwości - uważa Traczykiewicz.

W ubiegłym roku ze szkoleń z EFS skorzystało 117 osób (w sumie PUP przeszkolił 258 bezrobotnych). Urzędnicy mieli problemy ze skompletowaniem grup. - Osoby, które już zapisały się na szkolenie rezygnowały nagle w trakcie rozmów kwalifikacyjnych albo w ostatnim momencie - mówi Traczykiewicz. - Dziś doradcy określają możliwości uczestnictwa danej osoby w szkoleniu. Oceniają też, czy dana osoba ma w ogóle motywację do tego, by podjąć zatrudnienie - mówi Tomasz Górski, dyrektor PUP w Świętochłowicach.

Taką motywację na pewno ma Piotr Harendarczyk, mechanik samochodowy. W urzędzie zarejestrował się po raz trzeci kilka miesięcy temu. Sam postanowił sprawdzić, czy może zapisać się na jakieś szkolenia. Dziś czeka na rozmowy kwalifikacyjne dotyczące trzech z nich. - Najbardziej chciałbym dostać się na szkolenie z zakresu operatora koparko-ładowarki. W moim zawodzie ciężko coś znaleźć, więc trzeba szukać gdzie indziej. A wiem, że budowlanka u nas chodzi w miarę - mówi Harendarczyk.

Do września tego roku ze szkoleń EFS ma skorzystać 160 osób. Na część z nich miejsc już nie ma. Kto nie zechce zapisać się na proponowane szkolenie, podpisuje rezygnację. Potem urzędnicy decydują, czy była ona usprawiedliwiona. Jeśli nie, bezrobotny zostaje wykreślony z ewidencji PUP.

- Mamy rozeznanie, jakie są potrzeby szkoleniowe zarejestrowanych w urzędzie bezrobotnych. Jednak dzięki bezpośredniej konfrontacji z doradcami mogą się np. ujawnić bariery, które uniemożliwiają uczestnictwo w szkoleniu - mówi Górski.

- W przypadku kobiet często argumentem jest to, że mają małe dzieci. Mężczyźni mogą mieć np. kłopoty zdrowotne. Bywa, że problemem jest alkohol. Zdajemy sobie jednak też sprawę, że na rynku pracy bardzo rozwinięta jest szara strefa - zauważa Traczykiewicz.

Fachowiec na rynku pracy

W ramach projektu "Fachowiec na rynku pracy" dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Powiatowy Urząd Pracy w Świętochłowicach oferował szkolenia w 18 specjalnościach. W sumie skorzystać z nich może 160 bezrobotnych.

Listy naboru na siedem z nich zostały już zamknięte (m.in. florysta, kurs menedżersko-asystencki). Dziś można jeszcze zapisać się na szkolenia z zakresu:

spawacz metodą MAG,

magazynier i obsługa wózka widłowego,

brukarz,

technolog robót wykończeniowych,

szkolenie kroju, szycia i konstrukcji form odzieży,

operator obrabiarek numerycznych (CNC),

operator koparko-ładowarki,

operator spycharki,

uprawnienia elektryczne do 1 kV oraz ponadpodstawowe,

posadzkarz,

minimum sanitarne i profesjonalna obsługa klienta.

Z bezpłatnych szkoleń skorzystać mogą zarejestrowane przez okres do 24 miesięcy osoby bezrobotne, które ukończyły 25 rok życia. Najdłuższe kursy trwają 76 dni Szczegółowych informacji udzielają doradcy zawodowi w pokoju 35 w siedzibie PUP przy ulicy Plebiscytowej 3.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto