Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świętochłowicka biblioteka będzie mieć elektroniczną wypożyczalnię książek

Martyna Dyszka
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świętochłowicach będzie elektroniczna wypożyczalnia książek. A to znaczy, że czytelnicy będą mogli z domu sprawdzić, czy interesująca ich pozycja jest na półce. I kliknąć.

Już w przyszłym roku nasza Miejska Biblioteka Publiczna stanie się placówką na miarę XXI wieku. - Czytelnik bez wychodzenia z domu będzie mógł w komputerze przejrzeć nasz księgozbiór, sprawdzić czy książka która go interesuje, znajduje się w zbiorach i w jakiej filii - wyjaśnia Luiza Przełożny, pracownik świętochłowickiej biblioteki.

Obecnie pracownicy MBP przygotowują dane wszystkich książek do konwersji formatu programu SOWA2/MARC21, który instytucja zakupiła w lipcu. Gdy będzie on już gotowy, w październiku rozpocznie się oklejanie księgozbioru. Choć w całej świętochłowickiej MBP na półkach jest ponad 160 tysięcy książek, na razie specjalne naklejki znajdą się na 50 tysiącach woluminów. Czyli tych książkach, które znajdują się w bibliotece centralnej przy ul. Świerczewskiego 1d. W tym celu zakupiono już drukarkę kodów kreskowych.

- Równocześnie będzie prowadzona elektroniczna baza czytelników i po ukończeniu tych dwóch etapów, uruchomimy elektroniczną wypożyczalnię - dodaje Przełożny.

Z katalogu online będzie można korzystać dopiero w drugim kwartale 2013 roku. Każdy czytelnik otrzyma swoją kartę biblioteczną w postaci karty bankomatowej. Dzięki niej oraz nalepkom na książkach wypożyczanie stanie szybsze i łatwiejsze. - Wystarczy dać książkę pod specjalny czytnik, który odczyta dane książki i w tym samym momencie znajdzie się ona na koncie czytelnika - wyjaśnia pracownik świętochłowickiej biblioteki. Do tej pory wszystko wpisano ręcznie.
Na razie zostanie skomputeryzowana jedynie biblioteka centralna, potem przyjdzie czas na filie. W dalszych planach biblioteki są również zamówienia książek przez internet. A to znaczy, że będziemy mogli z domu zarezerwować sobie wybraną przez nas pozycję biblioteczną i osobiście odebrać ją w jednej z placówek MBP w Świętochłowicach.

Pracownicy chcą wprowadzić również wysyłanie przypomnień na maila o terminie zwrotu danej pozycji. - Sama korzystam z Biblioteki Śląskiej i jestem zadowolona z tego, ze dostaję przypomnienie o zwrocie książki - chwali Przełożny.

A jak to wypożyczanie książek wygląda w innych miastach naszego regionu? W bibliotece w Tarnowskich Górach w przez internet można sprawdzić czy książka jest dostępna w placówce, zamówić i prolongować. W Bytomiu przypomnienia są wysyłane mailem, ale nie można przez internet zamówić pozycji bibliotecznej. Natomiast w Rybniku elektroniczna wypożyczalnia działa jedynie w bibliotece centralnej. Co ciekawe, miejska biblioteka w Jaworznie współpracuje ze Śląską Biblioteką Cyfrową. Dzięki temu coraz więcej książek pojawia się w formie elektronicznej i od niedawna można wypożyczać książki, nie ruszając się z domu. Ta forma jest skierowana przede wszystkim do osób niepełnosprawnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny egzotycznych wycieczek mocno w dół?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto