Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świętochłowice: Zainteresowanie bezpłatnymi badaniami na jaskrę było tak duże, że powtórzą akcję

Martyna Dyszka, źródło: inf. prasowa
M. Dyszka
Ponad 40 osób wzięło udział w bezpłatnych badaniach diagnostycznych, zorganizowanych w Centrum Mikrochirurgii Oka Optomed w Katowicach i Świętochłowicach. Przedsięwzięcie zorganizowane 12 marca z okazji Światowego Dnia Jaskry, potwierdziło przykre statystyki – liczba zachorowań na jaskrę stale wzrasta. Szacuje się, że na całym świecie na glaukomę choruje już około 70 milionów osób.

W przypadku jaskry – choroby prowadzącej do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego – kluczowe znaczenie ma wczesne rozpoznanie i odpowiednia diagnostyka. Specjalistyczne badania oraz odpowiednio wcześnie rozpoczęte leczenie mogą przyczynić się do poprawy stanu wzroku pacjenta i umożliwić mu dłuższe zachowanie widzenia. Wszystkie osoby, które zgłosiły się do Centrum Mikrochirurgii Oka Optomed, poddane zostały pakietowi podstawowych badań diagnostycznych – OCT, ostrości widzenia, badaniu pola widzenia i dna oka.

Świat cierpi na jaskrę – ponad 70 mln chorych
Jaskra, to problem ogólnoświatowy – Światowa Organizacja Zdrowia uznała ją za chorobę społeczną. Według danych organizacji na jaskrę cierpi 70 mln osób na świecie. Szacuje się, że do 2020 roku liczba zachorowań zwiększy się do 80 mln. Tendencja ta wiąże się z nieuchronnym starzeniem się społeczeństw.

Najgorsze przypuszczenia sprawdziły się także w przypadku pacjentów, którzy zbadali wzrok w Centrum Mikrochirurgii Oka Optomed .

– Okazało się, że mam jaskrę – mówi pani Teresa, która przyjechała na badania do Centrum z Sosnowca. – Teraz niestety trzeba się będzie zacząć leczyć. Chociaż mam już 81 lat, na takich badaniach byłam po raz pierwszy. Cieszę się, że diagnostyka była bezpłatna. Dla emerytki każdy grosz się liczy – dodaje pacjentka.

Grupy szczególnego ryzyka
Kto powinien mieć się na baczności?
– W grupie zwiększonego ryzyka znajdują się przede wszystkim: osoby, w rodzinie których jaskra już się pojawiła, osoby po 40. roku życia, osoby z zaburzeniami gospodarki tłuszczowej, osoby z niskim ciśnieniem lub zbyt intensywnie leczonym nadciśnieniem krwi, pacjenci cierpiący na migreny, osoby narażone na stres oraz pacjenci o krótkowzroczności powyżej –4.0 D – wylicza lek. med. Piotr Jaworski z Centrum Mikrochirurgii Oka Optomed. – Osoby, które znalazły u siebie od jednego do trzech czynników, powinny badać oczy dwa razy do roku – zaznacza dr Jaworski.

Niewiele osób wie, że wcześnie wykrytą jaskrę można leczyć. A leczenie może zahamować postęp choroby i zapobiec utracie wzroku. Tymczasem, jak podaje Polski Związek Niewidomych ok. 18-20 proc. niewidomych w Polsce to osoby, które straciły wzrok z powodu jaskry.

Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie badaniami, Centrum Mikrochirurgii Oka Optomed planuje powtórzyć akcję.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto