Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świętochłowice wypadły najgorzej w badaniach Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Wiemy dlaczego

Martyna Dyszka, wsp. KD
Według badań przeprowadzonych na zlecenie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego przez jedną z agend ONZ - Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju, miast z naszego województwa próżno szukać na szczycie listy miejsc idealnych do życia w Polsce. Tychy zajmują dopiero 24. miejsce, Katowice 26., Bielsko-Biała 29. Świętochłowic nie znajdziemy w pierwszej, ani drugiej setce rankingu. Zajmują one miejsce, uwaga, 211! Nasze miasto jest ostatnie spośród wszystkich dużych miast w naszym regionie.

Badania oparte zostały na kilku ważnych elementach: porównaniu zarobków, dostępu do przedszkoli, wynikach egzaminu gimnazjalnego (konkretnie: części matematyczno-przyrodniczej), stanu zdrowia czy długości życia.
- Trudno oczekiwać, aby region, który dokonał ogromnego wysiłku przeobrażenia z monokultury przemysłowej, był najwyżej rozwiniętym w kraju. Wiadomo, że taką rolę pełni metropolia warszawska - uważa prof. Tomasz Nawrocki, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego.

I nie ma się co dziwić, dlaczego liczba mieszkańców w śląskich miastach, w tym szczególnie w Świętochłowicach, spada. Mamy bardzo wysoką stopę bezrobocia. W styczniu i lutym utrzymywało się na poziomie 19,5 proc.! Gdy w tym samym czasie woj. śląskim stopa bezrobocia kształtowała się w okolicach 14,2-14,4 proc. Nie mówiąc już o skali kraju: 11,9-12,1 proc. Powiatowy Urząd Pracy w Świętochłowicach zanotował w marcu najwięcej zarejestrowanych bezrobotnych osób, bo aż 2791, podczas gdy w lutym było 2751, a w styczniu 2759.

Wyniki egzaminów gimnazjalnych z części matematyczno-przyrodniczej też nie wypadły w dwóch ostatnich latach zbyt dobrze. W ubiegłym roku świętochłowiccy uczniowie uzyskali średni wynik 42,07 proc., kiedy najwyższy wynik mieli bielscy gimnazjaliści: 52,15 proc. Podobnie było w 2011 roku. Średni wynik wyniósł 20,34 proc. i był jedynym poniżej 21 proc. w województwie.

Świętochłowiccy uczniowie napisali w 2011 roku najgorzej testy w całym województwie

- Nie powinniśmy lekceważyć tych wyników, a zastanowić się dlaczego znajdujemy się na tych pozycjach. Tym bardziej, że na zmianę niektórych ze statystyk, na przykład na wyniki egzaminów szkolnych, czyli podniesienie poziomu nauczania mamy przecież wpływ - zaznacza prof. Nawrocki.

- Wyniki badania nie kłamią, choć samo zjawisko rozwoju jest o wiele bardziej skomplikowane, by opisać je za pomocą trzech wskaźników - uważa socjolog z Uniwersytetu Śląskiego. I jak dodaje, mieszkamy w regionie, w którym znaczna część mieszkańców niszczyła sobie zdrowie ciężko pracując fizycznie, trudno więc wymagać, by ten wskaźnik był na podobnym poziomie, co miastach, zajęły pierwsze miejsca w rankingu. Przykładowo, w Tychach wskaźnik zdrowia wyniósł 60,79 punktów. O wiele dłużej od tyszan, żyją mieszkańcy Tarnobrzegu (84,55 punktów) czy Białegostoku (86,84 punktów). W Świętochłowicach wskaźnik ten wyniósł zaledwie 54,13 punktów.

- W Świętochłowicach do tej pory nie pozyskiwano tak dużych pieniędzy na walkę z bezrobociem, jak obecnie. Niedawno powstało Centrum Integracji Społecznej, który ma za zadanie pomóc potrzebującym, szczególnie długotrwale bezrobotnym – tłumaczy wyniki badań Krzysztof Maciejczyk, rzecznik świętochłowickiego magistratu. Z projektu wartego ok. 1 mln zł korzysta 70 osób, które uczą się zawodu.

Dowiedz się więcej na temat projektu CIS

- Za kilka tygodni rozpocznie się realizacja kolejnego projektu, na który Unia da 2,5 mln zł. Weźmie w nim udział 240 osób – dodaje Maciejczyk. Oprócz tego pieniądze unijne pozyskuje Powiatowy Urząd Pracy, który dzięki nim realizuje kilka projektów dla różnych grup wiekowych. Zarówno dla osób młodych do 27 roku życia, jak i tych po 50-tce. – Urząd Pracy oferuje też pieniądze na założenie działalności gospodarczej, organizuje kursy zawodowe, staże i warsztaty – wyjaśnia rzecznik.

Dodatkową organizacją, która od kilku tygodni działa w naszym mieście to Młodzieżowe Centrum Kariery. Skupia się ono na pomocy uczniom i absolwentom szkół.

Sprawdź, co oferuje Młodzieżowe Centrum Kariery

- Monitorujemy efektywność nauczania w naszych szkołach, i dzięki tym działaniom stale podnosimy wyniki nauczania. Przykładem tego może być pierwsze miejsce w woj. śląskim, jakie osiągnęli zeszłoroczni maturzyści. Mamy świadomość, że przez lata wiele sfer w Świętochłowicach zostało zaniedbanych, ale staramy się to nadrabiać, a na to potrzeba czasu – kończy Maciejczyk.

Zobacz dokładne wyniki matury w 2012 roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto