Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świętochłowice: Sanepid zanotował więcej zachorowań na grypę niż rok temu. Zobacz statystyki

Martyna Dyszka
arc NM
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Chorzowie w ubiegłym miesiącu zarejestrowała w naszym mieście 2485 zachorowań tj. o 1993 więcej niż o tej samej porze rok temu. Jednak w ciągu ostatnich lat najwięcej zachorowań na grypę było w roku 2011 - 12921 przypadków. Natomiast w roku 2012 zarejestrowano 9757 zachorowań.

W styczniu najwięcej takich przypadków wystąpiło u osób w wieku 15-64 lat, bo aż 1434 zachorowań, a w grupie wiekowej do 4 lat- 387. W tym jeden przypadek wywołany wirusem AH1N1. Nic dziwnego, że przychodnie pękają w szwach, a wielu zakładach pracy absencja pracowników daje się we znaki. Na grypę i grypopodobne wirusy nawet teraz jednak można się zaszczepić.

- Jesień i zima to okres wzmożonych zachorowań na choroby górnych dróg oddechowych. Zachorowania mogą być wywoływane przez ponad 200 różnych gatunków wirusów - wyjaśnia Urszula Mendera-Bożek, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Chorzowie.

W Polsce sezon wzmożonych zachorowań na grypę trwa od października do kwietnia przy czym szczyt zachorowań przypada między styczniem a marcem. Sanepid rejestruje wtedy od kilkuset do kilku milionów zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. - Grypa przenosi się z osoby na osobę drogą kropelkową podczas kichania, kaszlu lub w wyniku bezpośredniego kontaktu ze świeżą wydzieliną z dróg oddechowych zakażonych osób - wyjaśnia Mendera-Bożek.

Pamiętajmy, by nie leczyć się na własną rękę. Warto wybrać się do lekarz, by określił, czy jest to zakażenie wirusowe czy bakteryjne i dobierze odpowiednią terapię. Wiadomo, że osoba chora nie powinna chodzić do pracy. I to nie tylko ze względu na swoje bezpieczeństwo, bo te schorzenia często dają powikłania. Także dlatego, by nie zarażać innych.

- Zaleca się pozostanie w domu i odpoczynek, picie dużej ilości płynów, stosowanie niesterydowych środków przeciwzapalnych i uwaga, u dzieci poniżej 16 roku życia nie należy stosować salicylanów (występują w niektórych lekach - przyp. red.) - dodaje.

- Najskuteczniejszą i najtańszą metodą zapobiegania grypie jest poddanie się szczepieniu. Zaszczepić się powinni wszyscy chętni, a zwłaszcza osoby z grup wysokiego ryzyka bez względu na wiek, członkowie ich rodzin, dzieci od 6 miesiąca życia do lat 18 oraz osoby opiekujące się dziećmi poniżej 6 miesięcy - tłumaczy Mendera-Bożek.

Co ważne, szczepienia trzeba powtarzać co roku, ponieważ każdego sezonu szczepionka posiada inny antygen.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto