18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świętochłowice: Remontują dawny budynek szkoły przy ul. Bukowego

Martyna Dyszka
Od maja trwa remont budynku przy ul. Bukowego 17, gdzie niegdyś swoją siedzibę miał Zespół Szkół Ekonomiczno-Informatycznych. Trzypiętrowy budynek ma zostać zaadaptowany na rzecz Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

Remontują go podopieczni towarzystwa oraz Centrum Integracji Społecznej w Świętochłowicach, którzy w ramach projektu "Nowe szanse i możliwości" uczą się zawodu. Chcą zdążyć przed okresem zimowym, by w listopadzie 40 osób niepełnosprawnych, chorych, ubogich i samotnych mogło się tu wprowadzić.

Potrzebna jest pomoc
- Ocieplamy budynek od wewnątrz, bo jest on zabytkowy i konserwator nie pozwolił na to, by budynek został oszpecony ociepleniem zewnętrznym, przeprowadzamy modernizację instalacji elektrycznej i konserwację stolarki okiennej, bo nie stać nas na wymianę - wyjaśnia Rajmund Russin, wiceprezes Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta koła gliwickiego. Jednym z największych przedsięwzięć będzie budowa windy w zabytkowym budynku. Jednak na razie poszukiwaniu są sponsorzy, którzy mogliby pomóc sfinansować tę inwestycję.

W wyposażeniu pokoi pomagają parafie, jak i inne instytucje. Między innymi dzięki Centrum Onkologii w Gliwicach, towarzystwu udało się pozyskać aż 80 materacy.

Lipiny bez obaw
W budynku przewiduje się utworzenie kaplicy, klubu integracji społecznej, pomieszczeń z kilkoma stanowiskami komputerowymi, a także będzie można skorzystać z usług doradców zawodowych, psychologa, prawnika i terapeuty uzależnień. Docelowo do ośmioosobowych pokoi ma trafić 80 osób z terenu Śląska.

- Do naszego domu w Świętochłowicach zostaną zakwalifikowane osoby, które mamy już zweryfikowane w innych placówkach, o których coś wiemy, a nie z ulicy - wyjaśnia Russin.

Opiekunowie będą prowadzić programy, które pozwolą podopiecznym wyjść na prostą. - Będziemy ich aktywizować, załatwiać zatrudnienie, pisać CV i kierować na szkolenia - mówi zastępca prezesa. Jak dodaje, mieszkańcy Lipin nie mają obawiać się, że podopieczni towarzystwa będą chodzić po dzielnicy i pogłębiać to, co się dzieje w Lipinach.

- Osoby, które zostaną skierowane, będą wymagały opieki stacjonarnej i nie będą tego obiektu opuszczać. Natomiast ci, którzy będą sprawni fizycznie będą pomagać w opiece nad chorymi - tłumaczy Russin. Dodaje, że do tej pory nie spotkał się z protestami mieszkańców w innych miastach, gdzie działa towarzystwo.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto