18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świętochłowice: O historii Biblii w Młodzieżowym Domu Kultury. Wystawa potrwa do 26 kwietnia

Martyna Dyszka
Jeszcze tylko dziś i jutro (26 kwietnia) w Młodzieżowym Domu Kultury w Świętochłowicach można oglądać wystawę poświęconą historii Biblii. A warto, bo jest niesamowicie ciekawa, a wejście darmowe. Dodatkowo w ramach wystawy w piątek (26 kwietnia) w kościele im. Jana Chrzciciela odbędzie koncert Beaty Bednarz. Początek o godz. 18. Wstęp bezpłatny.

Wystawa, którą możemy podziwiać w MDK jest ekspozycją wyjazdową Museum fur Bibelgeschichte z Wuppertalu. Tam przejście z przewodnikiem zajmuje około 4-5 godzin. – Jeśli chodzi o wielkość i format to jest to ewenement na skalę europejską – wyjaśnia Józef Grabowski z Muzeum Biblii Wuppertal. Kustoszem muzeum i osobą, która to zapoczątkowała jest dr Stefan Drucke, archeolog i naukowiec. Wszystkie wykopaliska, które można zobaczyć w MDK, pochodzą z jego prywatnych zbiorów i są to oryginały. Niektóre z nich mają 4 tysiące lat!

- Przedstawiamy jak powstawało pismo: od obrazkowego, przez klinowe, podstawy jakie stworzyli Fenicjanie aż do początku powstania dzisiejszego alfabetu – dodaje Grabowski. Można dowiedzieć się, na czym pisano kilka tysięcy lat temu, skąd brano atrament, jak powstawał papirus czy pergamin.

W jednej z gablot można obejrzeć kawałeczek sarkofagu sprzed 4 tysięcy lat. – Te wykopaliska zadają kłam teoriom takich ludzi, którzy podważają autentyczność Księgi Mojżeszowej. Twierdzą, że Mojżesz nie był w stanie napisać tej księgi, bo nie potrafił pisać. Możemy stwierdzić, że pismo istniało już wiele lat przed Mojżeszem - wyjaśnia Grabowski.

Na wystawie w MDK jest też wyłożona reprodukcja rękopisu, który został znaleziony w 1947 roku w Qumran nad morzem Martwym. – Pewien mały chłopczyk, kiedy pasł trzodę zupełnie przez przypadek dokonał takiego odkrycia. W wielkich wazonach, które tutaj stoją, zostało ukrytych kilkanaście tysięcy rękopisów żydowskich. Większość z nich była zniszczona, co widać na dokumentacjach fotograficznych. Wiele lat zajęło naukowcom poskładanie tego w całość – opowiada przewodnik. Ale kilka zwojów zachowało się w całkiem dobrym stanie, np. Księgi Izajasza.

– Do momentu odkrycia w 1947 roku, najstarszy zwój Księgi Izajasza, jaki był znany, był datowany na 1000 rok n.e. A zwój, który znalazł chłopczyk, pochodzi z roku 200 przed Chrystusem – dodaje Grabowski. Zatem okres czasu pomiędzy tymi dwoma zwojami wynosił 1200 lat. – Rozłożono oba zwoje i okazało się, że są takie same. To pokazuje, jak dokładnie i pilnie Żydzi przepisywali Słowo Boże – opowiada.

W jednej z gablot wystawiony jest też oryginalny zwój żydowskiej Tory zapisanej na zwierzęcej skórze. Po rozwinięciu ma 45 metrów długości! Sama technika powstawania jest bardzo ciekawa, bo pokazuje w jakiej bojaźni przed Bogiem przepisywali to Żydzi.- Pisało ją dwóch pisarzy: jeden od początku do połowy, drugi od połowy do końca. Pisali ją tak 3 lata. Nie mogli popełnić przy tym ani jednego błędu, bo nawet gdy pisarz pomylił się w ostatnim wyrazie, albo źle postawił kreseczkę, cały zwój musiał zostać zwinięty i zakopany w ziemi.

Oni twierdzili, że jeśli jest Słowo Boże, to nie mogą zabrać nic z tej świętości – tłumaczy przewodnik. – Gdy już napisano, kontroler zliczał wszystkie literki. I jeśli miało być ich przykładowo 40 tysięcy, a było np. 39 tysięcy 999, nie szukano błędów, a zwijano zwój i zakopywano. Zaczynano znów przygotowywać skórę i pisać – mówi Grabowski.

Wystawa przedstawia również czasy Nowego Testamentu, przez średniowiecze, aż do czasów obecnych i współczesnych Biblii.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto