18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świętochłowice: Nowe pracownie w ZSE-U

Martyna Dyszka
Nowe pracownie w ZSE-U
Nowe pracownie w ZSE-U M. Dyszka
Świętochłowice: Nowe pracownie w ZSE-U powstały na przełomie 2013 i 2014 roku: elektryczna i obróbki mechanicznej. Uczniowie mogą już uczyć się praktyki w szkole a nie, jak do tej pory bywało, w świętochłowickich firmach.

Świętochłowice: Nowe pracownie w ZSE-U

Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych przy ul. Sikorskiego w centrum Świętochłowic może pochwalić się dwiema nowymi pracowniami. Przez ostatnie miesiące trwały intensywne prace nad zaadaptowaniem dwóch pomieszczeń na pracownie: elektryczną i obróbki mechanicznej. Remont tej drugiej okazał się być bardziej skomplikowany niż wcześniej zakładano.

- Nie było w niej wystarczającego prądu i trzeba było pociągnąć osobną instalację wraz z siłą, aby urządzenia które mamy, działały - wyjaśnia Andrzej Nieścior, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Świętochłowicach. A jest ich dość sporo, między innymi dwie wiertarki stołowe, sześć szlifierek, mnóstwo sprzętu mikrometrycznego, a także do obróbki mechanicznej, czyli imadła i pilniki. Urządzenia podarował placówce Arcelor Mittal z Krakowa, czyli dawna huta Tadeusza Sendzimira.

- W pracowni elektrycznej uczniowie mogą praktycznie ćwiczyć na poszczególnych przyrządach i tablicach pionowych montaże przeróżnych instalacji - wyjaśnia dyrektor. Do tej pory zajęcia praktyczne dla młodzieży odbywały się w jednej z firm w Chropaczowie. - Chcemy się uniezależnić od podmiotów zewnętrznych - dodaje dyrektor Andrzej Nieścior.

Jeszcze w tym roku szkoła zyska nową pracownię internetową. Dzięki projektowi "Mam zawód, mam pracę", który sfinansuje całe przedsięwzięcie warte około 60 tysięcy złotych. - Chcemy w naszej szkole egzaminować w zawodzie technik informatyk, a nie wysyłać uczniów do innych ośrodków egzaminacyjnych - tłumaczy dyrektor.
Oprócz dwóch nowych pracowni: elektrycznej i obróbki mechanicznej oraz internetowych, placówka przy ul. Sikorskiego jest wyposażona w między innymi pracownie: fryzjerską, symulacyjną dla sprzedawców, ekonomiczną, multimedialną i językową. Dzięki połączeniu ZSE-U z Zespołem Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Lipinach w 2011 roku, pracownie komputerowe w placówce w centrum miasta są bardzo dobrze wyposażone.

Coraz mniej chętnej młodzieży do uczenia się zawodu

Obecnie w szkole uczy się około 300 uczniów, kiedyś chodziło do niej 1000. Jak wyjaśnia Andrzej Nieścior, spadek ten jest spowodowany niżem demograficznym. Ale nie tylko. - Zbieramy żniwa reformy, która wprowadził Mirosław Handke. Powiedział, że 80 proc. uczniów musi zdać maturę, co spowodowało, że szkolnictwo zawodowe podupadło - mówi. Dodaje, że teraz czynione są wysiłki, które zmierzają do odbudowy tego kształcenia. Jednak na to potrzeba wielu lat.

- Trzeba też uświadamiać młodzież, że jest zapotrzebowanie na takie zawody. Elektryk to zawód deficytowa, nie znam bezrobotnych elektryków - tłumaczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto