Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świętochłowice na starych fotografiach. Jak wyglądały kiedyś popularne miejsca w mieście? ZOBACZ ZDJĘCIA

Martyna Urban
Martyna Urban
Miasto Świętochłowice posiada długą i bogatą historię. Pierwsza wzmianka na jego temat pochodzi z XIV wieku. KLIKNIJ W GALERIĘ i zobacz stare fotografie, na których uwieczniono stare miasto.
Miasto Świętochłowice posiada długą i bogatą historię. Pierwsza wzmianka na jego temat pochodzi z XIV wieku. KLIKNIJ W GALERIĘ i zobacz stare fotografie, na których uwieczniono stare miasto. Fotopolska.eu/ ul. Katowicka, r. 1908
Historia miasta sięga XIV wieku. Wówczas na mapach Świętochłowice były wówczas niewielką osadą, założoną na prawie niemieckim. Miasto przez wieki prężnie się rozwijało, aż do XIX wieku, kiedy to przeżyło okres świetności. Jak miasto zmieniło się przez te kilkanaście wieków?

Historia Świętochłowic

„Miasto” na początku swojego istnienia powstawało na obszarze dwóch dawnych wsi: Świętochłowic i Chropaczowa. Granice tych terenów przez wszystkie wieki bardzo często zmieniały swój przebieg. Początkowo Świętochłowice były większe o cały obszar wokół rzeki Rawy, czyli Czarny Las, Lipiny, Chorzów Batory, Chorzów, Kochłowice i Rudę Śląską.

Historia Świętochłowic sięga końca XIII w. Jako pierwsza w przekazach źródłowych pojawiła się wzmianka dotycząca Chropaczowa. Nazwę “CHROPAZCOW” wymieniono 21 lipca 1295 r. w dokumencie księcia bytomskiego Kazimierza II. Dopiero 18 lat później, 25 maja 1313 r., w dokumencie księcia Ziemowita występują “SWENTOCHLOWICZE”. Obydwie osady powstały zapewne 100 – 150 lat wcześniej, jako wsie rycerskie. Do połowy XIX w. należały do parafii św. Małgorzaty w Bytomiu. – czytamy na stronie UM Świętochłowic.

Ciągłe zmiany właścicieli Świętochłowic

W 1532 roku Małe Świętochłowice (najstarsza dzielnica miasta) dostały się w obręb Łagiewnik, które następnie nazwano Hajdukami. Przez następne stulecia, aż do końca XVII w., wsie przechodziły przez ręce kolejnych właścicieli, znajdowały się w posiadaniu rodzin: Świętochłowskich, Paczyńskich, Kamieńskich, Rotterów, Skallów, Myszkowskich, Guznarów. Podobnie Chropaczów przechodził na własność kolejnych rodów: Świętochłowskich, Rayskich, Mieroszewskich, wreszcie Lewandowskich, Krecików, Woyrschów.

W 1806 roku chropaczowskie tereny zostały sprzedane królowi Bawarii Maksymilianowi Józefowi. Natomiast w 1826 r. nabył je Karl Lazarus hrabia Henckel von Donnersmarck ze Świerklańca.

Rozwój przemysłu na obszarze Świętochłowic

W latach 20. XIX wieku rozpoczęły się poszukiwania węgla kamiennego. W 1825 roku na terenie Lipin firma „Spadkobiercy Gieschego” uruchomiła pierwszą kopalnię „Król Saul”, a druga „Quintofro została założona w 1826. Również kolejno w latach 1827, 1829 i 1835 powstawały kopalnie „Matylda”, „Faust” i „Franciszek”. W 1830 roku powstała jedna z największych hut w regionie - „Florian”, a w 1838 huta żelaza „Zgoda”.

W 1857 zostały połączone huty cynkowe i stworzono jedną pod nazwą "Silesia". W 1883 w Chropaczowie powstała kopalnia "Śląsk", a w 1887 huta cynku "Guidotto".

Początki XX wieku w Świętochłowicach

W 1906 roku w mieście powstał szpital hutniczy. W 1921 roku po przeprowadzonym plebiscycie utworzono powiat świętochłowicki, objął on 14 gmin wiejskich i 7 obszarów dworskich. Istniejące kopalnie na terenie Świętochłowic, podczas dwudziestolecia międzywojennego, zwiększyły swoje możliwości produkcyjne.

Pierwotnie miasto miało otrzymać prawa miejskie 1 stycznia 1940 roku, niestety ze względu na wybuch II Wojny Światowej, data została przełożona na 1 stycznia 1947 roku.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto