Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Średniowieczne bitwy wojowników

Martyna Staśko
Większość osób uważa, że bitwy wojowników średniowiecznych są inscenizacją. W rzeczywistości jednak to prawdziwa walka.

W szczegółowy sposób odtwarzają życie VIII - X wieku, a sama walka jest tylko dodatkiem. - Nie można nazwać tego rekonstrukcją, ponieważ musielibyśmy znać wszystkie, nawet te najmniejsze szczegóły, a tak nie jest - mówi Igor Pełdiak, wojownik. Dla nich wszystkich jest to hobby i rozwijanie własnych zainteresowań. Podczas niektórych treningów spotykają się z różnymi zaprzyjaźnionymi drużynami. Wielu z nich przyznaje, że dołączyło do ekipy po to, aby spotkać się na polu bitwy. Potem zakochali się w średniowiecznej historii.

Jak to było w przypadku Igora? Próbował odtwarzać walki ze swoimi znajomymi. Kiedy przeprowadził się do Wrocławia obudziła się w nim potrzeba poszukiwania czegoś więcej. - Miłość do historii tamtego okresu mnie zaślepiła - dodaje Igor. Przyznaje, że początki były bardzo trudne i żmudne. W drużynie Panser Galter Drott, co z norweskiego znaczy drużyna Pancernych Knurów należy od sześciu lat. Od trzech ma status dowódcy, a na jego szyi widnieje zawieszka knura, która jest dla niego świętością.

W stroje, sprzęt i wyjazdy inwestują mnóstwo pieniędzy.

- Nasz strój bojowy składa się z przeszywanicy, która wytłumia ciosy, kolczugi chroniącej tułów, utwardzanych rękawic i metalowego hełmu - opowiada wojownik Igor Pełdiak. - Całość waży około 25 kg. Nie każdy z nas posiada tarczę, to zależy od strategii drużyny - dodaje wojownik. Pod strojem każdy ma przymocowane ochraniacze, ale są strefy takie jak np. kark, kolana, w które nie można uderzać. W czasie bitwy ważna jest siła, szybkość i to, aby nie zrobić krzywdy drugiemu człowiekowi.

A kobiety? Dbają o wojowników, sprzątają oraz wykonują biżuterię z miedzi.

- Należy dodać, że strzelamy z łuku - tłumaczy Marta Sapeta. Przy ich strojach znajdziemy wszystko. Począwszy od noża, łyżki przez kieliszek wykonany z bawolego rogu.

Kolor stroju również ma duże znaczenie. Decyduje o statusie społecznym, dlatego im bardziej kolorystyka ubioru jest jaskrawa, tym wyższą pozycję w społeczeństwie zajmuje. Jak można zostać wojownikiem średniowiecznym? Okazuje się, że nie jest to takie proste.

Przede wszystkim trzeba mieć pojęcie o historii tego okresu. Sprawdzamy również jakie nastawienia ma ta osoba na walkę. Każdy początkujący ma obowiązek przeczytania literatury obowiązkowej, ale najważniejsze są chęci. Trzy razy w tygodniu trzeba chodzić na obowiązkowe treningi, jednak każdy ma obowiązek ćwiczeni we własnym zakresie. - Poprzeczkę co roku zawyżamy - dodaje Igor.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto