Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sieradz. Mniej powiatowych radnych

Redakcja
Sieradz. Mniej powiatowych radnych
Sieradz. Mniej powiatowych radnych Tadeusz Sobczak
Sieradz. Mniej powiatowych radnych. Spadek liczby mieszkańców powiatu sieradzkiego spowoduje, że za kilka miesięcy odczują to wyborcy. Bo wybiorą o dwóch rajców powiatowym mniej niż dotychczas.

Sieradz. Mniej powiatowych radnych. Spadek liczby mieszkańców powiatu sieradzkiego spowoduje, że za kilka miesięcy odczują to wyborcy. Bo wybiorą o dwóch rajców powiatowym mniej niż dotychczas.

Ubywa mieszkańców, ubędzie radnych

Radni z powiatu sieradzkiego niedawno uchwalili strategię rozwiązywania problemów społecznych w powiecie do 2020 roku. Jednym z największych jest spadek liczby mieszkańców powiatu. Już za kilka miesięcy odczują to wyborcy. Bo wybiorą o dwóch radnych powiatowym mniej niż dotychczas. Wyludniają się także inne powiaty z regionu.
W ciągu dekady, począwszy od roku 2002, liczba mieszkańców powiatu sieradzkiego zmniejszyła się o ponad 2.1 tys. osób. Ten niekorzystny trend ma się według prognoz utrzymać co najmniej do 2030 roku. Takie dane znalazły się w przyjętej niedawno strategii rozwiązywania problemów społecznych powiatu sieradzkiego. Niedawno dokument zatwierdzili powiatowi radni. Niestety długoterminowe prognozy demograficzne (do roku 2030) wskazują, że oprócz powiatu sieradzkiego najbardziej wyludniać się będzie także: poddębicki, łaski, zduńskowolski i wieluński. Najmniejszy minus demograficzny ma dotyczyć zaś powiatu wieruszowskiego, gdzie liczba mieszkańców może zmaleć o niecałe 200 osób. W innych przypadkach chodzi o tysiące mieszkańców.
W powiecie sieradzkim najwięcej "strat ludnościowych" notuje miasto Sieradz. W ciągu dekady, obejmującej lata 2002-2012 ubyło ponad 850 sieradzan. W tym samym czasie wiejska gmina Sieradz zyskała około 610 nowych mieszkańców. Biorąc pod uwagę, że w większość z nich to miastowi, którzy przeprowadzili się pod Sieradz to i tak brakuje około 250 osób. W analogicznym okresie na plusie jest jeszcze tylko gmina Brzeźnio, gdzie liczba ludności zwiększyła się o... 6 mieszkańców. W pozostałych gminach powiatu sieradzkiego mieszkańców z każdym rokiem ubywało.
Skutki takiej sytuacji w tym roku odczuło już sieradzkie starostwo, które otrzymało subwencję oświatową o kilka milionów złotych niższą niż w roku ubiegłym. Za kilka miesięcy czekają kolejne skutki wyludniania się powiatu.
- Ze względu na malejącą liczbę ludności zmniejszy się liczba powiatowych radnych. Obecnie w radzie zasiada ich 25. Po jesiennych wyborach samorządowych będzie o dwóch mniej - wskazuje Zbigniew Krasiński, wicestarosta sieradzki. - To wynik wskaźników do obliczania liczby radnych. Gównie pod uwagę brana jest liczba ludności w danym okręgu wyborczym. Z wyliczeń wynika, że Sieradz starci jednego. Do tej pory było wybieranych 9 radnych powiatowych. Także w okręgu, który obejmuje gminy Goszczanów, Wróblew i Brzeźnio zostanie wybrany jeden radny mniej. Teraz było ich czterech.
- Już podczas poprzednich wyborów samorządowych okręg, w którym się znajdujemy nie kwalifikował się do wyboru 4 radnych powiatowych. Ale warunkowo na to zezwolono. Teraz już takiej szansy nie będzie - mówi Krzysztof Andrzejewski, wójt Goszczanowa. - Ludzie wyjeżdżają. Dzieci rodzi się mało. Rząd powinien wprowadzić takie rozwiązania, by ten trend odwrócić.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sieradz.naszemiasto.pl Nasze Miasto