Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sezon grzewczy 2020/2021 w Świętochłowicach. Pożary i zatrucia tlenkiem węgla. Statystyki KM PSP w Świętochłowicach

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Czujka dymu i tlenku węgla zwiększa nasze bezpieczeństwo
Czujka dymu i tlenku węgla zwiększa nasze bezpieczeństwo Mat. KM PSP w Świętochłowicach
Z początkiem października rozpoczął się w Polsce sezon grzewczy. Nie inaczej jest także w Świętochłowicach. Strazacy apelują, by mieszkańcy miasta umożliwiali mistrzom kominiarskim wykonanie przeglądu przewodów kominowych. Nieprawidłowa instalacja może przyczynić się do wybuchu pożaru lub ulatniania się tlenku węgla, który jest szczególnie niebezpieczny.

Pożary i zatrucia czadem w Świętochłowicach

W okresie jesienno-zimowym, w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad lub niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla.

Od 1 stycznia 2020 roku do 30 września 2020 roku na terenie Świętochłowic strażacy odnotowali 35 pożarów w budynkach mieszkalnych. W wyniku tych pożarów 1 osoba zmarła, a 3 osoby zostały ranne i wymagały hospitalizacji.

Najczęstszą przyczyną pożarów w budynkach jest nieostrożność osób przy posługiwaniu się ogniem lub urządzeniami grzewczymi, a także brak okresowego czyszczenia przewodów dymowych i spalinowych.

Sezon grzewczy 2020-2021 trwa od 1 października 2020 do 31 marca 2021.

- Wczesne wykrycie pożaru umożliwi nam zainstalowanie w domu czujki dymu. Urządzenie do zadziała nawet przy wystąpieniu niewielkiego zadymienia, dzięki czemu będziemy mogli bezpiecznie się ewakuować i wezwać straż pożarną lub podjąć próbę ugaszenia pożaru w zarodku - podkreśla kpt. Rafał Binięda, starszy specjalista ds. kontrolno - rozpoznawczych i rzecznik prasowy Komendy Miejskiej PSP w Świętochłowicach.

- Od 1 stycznia 2020 roku strażacy z tutejszej komendy brali udział również w 36 zdarzeniach związanych z uwolnieniem się tlenku węgla. 10 osób, w tym 4 dzieci, uległo zatruciu i zostało zabranych do szpitali. Na szczęście w zdarzeniach tych nikt nie zginął - sprawdza kpt. Rafał Binięda z KM PSP w Świętochłowicach.

Najczęstsze przyczyny uwolnienia się tlenku węgla to:

  • niezapewnienie właściwej wentylacji pomieszczeń, w których pracują urządzenia grzewcze,
  • brak konserwacji tych urządzeń
  • oraz brak czyszczenia przewodów kominowych.

- Przed zatruciem może uchronić nas czujnik tlenku węgla. Urządzenia te są w stanie wykryć już niewielkie stężenia tego gazu i zaalarmować nas o występującym zagrożeniu. Wczesne wykrycie tlenku węgla pozwoli nam na podjęcie działań takich jak wyłącznie urządzeń, otwarcie okien lub ewakuacja z zagrożonego pomieszczenia - przypomina świętochłowicki strażak.

- Pamiętajmy również, aby umożliwić mistrzom kominiarskim wykonanie przeglądu przewodów kominowych w naszych mieszkaniach i stosować się do ich zaleceń - apeluje kpt. Rafał Binięda.

Tlenek węgla oszukuje zmysły. Wykryć go może tylko czujka

Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że czadu nie widać, nie słychać i nie czuć.

Tlenek węgla jest:

  • bezwonny,
  • bezbarwny,
  • pozbawiony smaku.

Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.

Co jest główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla?
Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z:

  • nieszczelności,
  • braku konserwacji, w tym czyszczenia,
  • wad konstrukcyjnych,
  • niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

  1. Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
  2. Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
  3. Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
  4. Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
  5. W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto