18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza wielkanocny zawrót głowy. Co wybrać w sklepie, by potrawy wyśmienicie smakowały? [PORADNIK]

Katarzyna Domagała
fot. Dariusz Gdesz/Polskapresse.
Przed nami ostatni przedświąteczny weekend. Wielu z nas spędzi go w sklepach. Co zrobić, by nie dać wciągnąć w wir stresujących zakupów, i co ważniejsze, wyjść ze sklepu z produktami, które pozwolą nam przygotować tradycyjne i smaczne potrawy? Wbrew pozorom, to wcale nie jest takie proste.

- Przede wszystkim musimy sobie uzmysłowić, że nie ma co liczyć na szybkie zakupy i mało ludzi w hipermarkecie - mówi psycholog Iwona Więcławek-Wardyniec z poradni psychologiczno-pedagogicznej w Czeladzi.

- Warto się więc zastanowić nad wyborem mniejszych sklepów, odwiedzanych przez mniejszą liczbę klientów. To może być sposób na zaoszczędzenie czasu i nerwów - dodaje i zwraca uwagę na jeszcze jedną kwestię. Przed zakupami koniecznie musimy zrobić listą niezbędnych produktów.

Do sklepu najlepiej wybrać się po obiedzie. Ten zabieg pozwoli nam nie wpaść w pułapkę marketingowych sztuczek, które w okresie przedświątecznym jeszcze chętniej zastawiają na nas sklepy (promocyjny produkt zaraz przy wejściu czy rozpylanie przyjemnych zapachów).

Idąc na zakupy trzeba wiedzieć, że przedświąteczny tydzień to dla sklepów czas największych zarobków i opróżniania magazynów. Handlowcy lubią w tym czasie wypychać produkty, którym za kilka dni kończy się data ważności. Możemy je kupić w niższej cenie, ale pamiętajmy, że mogą nie dotrwać do wielkanocnego śniadania. Podobnie jest z promocyjnymi produktami.

- Wszystko zależy od tego, czy chcemy zjeść szynkę, czy produkt imitujący szynkę - mówi Marcin Zimoń z firmy produkującej wędliny. - Nie kupimy prawdziwej wędliny za dziesięć złotych.

Stanisław Parciak z Sosnowca, wie, co trzeba zrobić, by Wielkanoc smakowała idealnie. Sam robi wędzonki i piecze chleb. - Wtedy można poczuć prawdziwy smak potraw - mówi pan Stanisław. - Zamiast trzydziestu procent mięsa w mięsie mam pewne i aromatyczne sto procent.

Sprawdź, jaka kura zniosła jajko

Monika Wojtynek-Kordysz z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Katowicach podkreśla, że na smak i jakość jajka wpływ ma sposób chowu drobiu. Dlatego, dokonując zakupu, należy zwrócić uwagę na nadruk umieszczony na nim. Pierwszy symbol w oznaczeniu kodowym stanowią cyfry od 0 do 3. I tak: 0 - oznacza chów ekologiczny, 1 - z wolnym wybiegiem, 2 - ściółkowy oraz 3 - klatkowy. Przykładowo 3 PL 30251303, gdzie pierwsza cyfra oznacza sposób chowu (tutaj chów klatkowy), PL - kraj pochodzenia, a następnie weterynaryjny numer identyfikacyjny producenta. Najzdrowsze są jaja świeże. Należy więc, tak jak przy zakupie każdego innego produktu spożywczego, zwrócić uwagę przede wszystkim na datę minimalnej trwałości. Powinna znajdować się na jajkach sprzedawanych luzem i w opakowaniach. Inspektorat w Katowicach do tej pory nie odnotował przypadków złego oznakowania jaj w woj. śląskim.

Jaja w rozmiarze XL mają cienką skorupkę, za to duże żółtko. Jaja w rozmiarze L mają cienką skorupkę i mogą łatwo pękać podczas gotowania. Jaja w rozmiarze M - mniejszy rozmiar to często dowód, że kura nie była sztucznie dokarmiana. Jajo w rozmiarze S ma twardą skorupkę i małe żółtko. Jaja przepiórcze, mają mniej tłuszczu a więcej aminokwasów niż jaja kurze.


Rady ekspertów: o tym powinien wiedzieć każdy z nas przed wyjściem do sklepu na świąteczne zakupy

Szynka
Piękna i różowa szynka, to szynka naszpikowana chemią. Naturalna szynka ma być szaro różowa. Ważna jest też cena. Nie kupimy dobrej szynki płacąc 12 zł za kg.

Chleb
Dobry wcale nie znaczy ładny. Jeśli twoje oko przykują idealne równe bochny, to możesz mieć pewność, że w środku są chemiczne dodatki. Naturalny chleb jest ciężki a jego skórka popękana.

Żur
Aromat domowego żurku zawdzięczamy mące żytniej i kromce żytniego chleba, którą można wkruszyć do zakwasu. Te, które najczęściej kupujemy w sklepie powstają na bazie octu.

Pasztet
Przy wyborze pasztetu powinniśmy kierować się ceną. Za jakość trzeba zapłacić powyżej 14 zł. Pasztet robiony jest z mięsa mielonego, więc na oko nie poznamy, z czego się składa.

Babki i mazurki
Stojąc w długiej kolejce zwróć uwagę na datę ważności. Jeśli ciasto można zjeść za pół roku, to znaczy, że poza mąką i bakaliami są w nim chemiczne utrwalacze.

Chrzan
na wielkanocny stół najlepiej zrób sam. Wystarczy korzeń chrzanu, cukier i sok z cytryny, Te sklepowe najczęściej robione są na occie z dodatkiem chemicznych wspomagaczy.

Gdzie, i dlaczego właśnie tam, robisz świąteczne zakupy?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto