RIO wydała negatywną opinię o budżecie Świętochłowic za 2017 rok

Olga Krzyżyk
RIO wydała negatywną opinię o budżecie Świętochłowic za 2017 rok
RIO wydała negatywną opinię o budżecie Świętochłowic za 2017 rok UM Świętochłowice, OK
Trzeci skład orzekający Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach wydał pozytywną opinię w sprawie udzielenia prezydentowi absolutorium za 2017 rok, ale negatywną za wykonanie budżetu za 2017 rok.

RIO wydała negatywną opinię o budżecie Świętochłowic za 2017 rok
Regionalna Izba Obrachunkowa oceniła negatywnie wykonanie budżetu Święto-chłowic za rok 2017. Wśród 237 miejscowości tylko miejscowość Poraj oraz właśnie Świętochłowice zostały ocenione negatywnie. Trzeci skład orzekający RIO w Katowicach dokonał analizy formalnoprawnej i merytorycznej przedłożonych przez prezydenta Świętochłowic materiałów dotyczących wykonania budżetu.

Przypomnijmy, że wykonane dochody i wydatki ogółem wynosiły: dochody - 220 mln 427 tys. 778 zł 26 gr, czyli 91,25 proc. planu, wydatki 228 mln 749 tys. 154 zł 08 gr, czyli 92,61 proc. planu, wynik budżetu (deficyt) 8 mln 321 tys. 375 zł 82 gr, przy planowanym deficycie 5 mln 449 tys. 871 zł 85 gr, deficyt operacyjny (różnica między dochodami bieżącymi a wydatkami bieżącymi) wynosi 1 mln 028 tys. 314 zł 28 gr.

- Łączna kwota długu Świętochłowic na koniec roku 2017 wyniosła 86 mln 392 tys. 192 zł 91 gr, co stanowi 39,19 proc. dochodów wykonanych w ubiegłym roku. W kwocie długu zawarty jest kredyt na finansowanie przejściowego deficytu budżetu w kwocie 3 mln 059 tys. 458 zł i 26 gr. - mówi Jagoda Grzybowska z Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach.

Przypomnijmy, że zaciągnięte kredyty i pożyczki oraz wyemitowane papiery wartościowe, z przeznaczeniem na pokrycie występującego w ciągu roku przejściowego deficytu, podlegają spłacie lub wykupowi w tym samym roku, w którym zostały zaciągnięte lub wyemitowane.

- Nieterminowe regulowanie zobowiązań jest naruszeniem jednej z podstawowych zasad gospodarki finansowej jednostek sektora finansów publicznych i może (jeśli skutkiem jest zapłata odsetek, kar lub opłat) powodować poniesienie odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych przez osoby, które do tej sytuacji dopuściły - dodaje Jagoda Grzybowska z RIO.

Skład orzekający zwrócił też uwagę na stosunkowo niski poziom wykonania dochodów ze sprzedaży majątku - ponad 3 mln zł z planowanych ponad 6 mln zł). Skład wykazał ponadto sprawozdanie o stanie środków na rachunkach bankowych jednostki samorządu terytorialnego wykazano we wszystkich pozycjach wartości zerowe co wskazuje na trudną sytuację finansową miasta.

- Skład Orzekający, jako szczególnie nieprawidłowe, ocenia zaangażowanie raty subwencji otrzymanej na 2018 rok do sfinansowania wydatków roku 2017r. - dodaje Grzybowska.

14 maja miasto złożyło odwołanie od tej opinii. Na jej rozpatrzenie kolegium RIO ma 14 dni od doręczenia.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

L
Leonsjo
Co to sie porobilo, ludzie zaczynają rozumieć. Krzyś dziś nie wpadł na zebranie, ojojoj
B
Babcia
Czy to prawda że na wczorajszym zebraniu spółdzielni mieszkaniowej doszło do przepychanek z udziałem "trenera" ?
ś
świętochłowiczanin
Świętochłowiczanie macie jeszcze pół roku na podjęcie tej decyzji ale najlepiej podjąć ja od razu. Miasto potrzebuje nowego prezydenta i innego środowiska. Trzeba przewietrzyć te partyjne towarzycho i wyprosić ich z miasta!!!! Kostempskiemu mówimy papa i bez żalu się z nim żegnamy na jesień
Dodaj ogłoszenie