Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja dwóch wież po kopalni Polska

Sonia Cichoń
Dwie wieże mogą stać się nowym symbolem miasta
Dwie wieże mogą stać się nowym symbolem miasta https://www.facebook.com/dawid.kostempski
Rewitalizacja dwóch wież, stanie się faktem! "Otrzymaliśmy ponad 5 mln zł z Urzędu Marszałkowskiego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na rewitalizację dwóch wież wyciągowych po kopalni Polska na Zgodzie" - napisał na swoim profilu na facebooku prezydent Dawid Kostempski.

Rewitalizacja dwóch wież

jak poinformował prezydent, projekt obejmie modernizację wieży basztowej i kozłowej. Powstanie także budynek wielofunkcyjny do organizacji przedsięwzięć kulturalnych oraz park linowy. Koszt całego projektu to 6 mln złotych. Wieże mają szansę po renowacji stać się symbolem naszego miasta.

Aktualizacja 06.06.2014 godzina 12:06

Rewitalizacja dwóch wież

Strefy wokół wież wyciągowych zostaną połączone ścieżką dydaktyczną w formie labiryntu przedstawiającego żywioły i środowiska charakterystyczne dla pracy pod ziemią. Będą opowiadać o wodzie, ziemi, powietrzu, stali i drewnie.
1. Strefa edukacyjna woda - Powstanie w niej betonowy basen o głębokości 10 cm. Będzie go można przekraczać „suchą nogą” po kamiennych płytach wystających ponad powierzchnię wody. Część tafli przykryje „scena na wodzie”. Kształt sceny i widowni będzie przypominał mały amfiteatr. Zimą basen może pełnić rolę naturalnego lodowiska.
2. Strefa edukacyjna ziemia - Labirynt utworzą ściany z gabionów (średnia wysokość 170cm) wypełnionych kamieniem bazaltowym i węglem kamiennym. Przemierzające go osoby zobaczą plansze przedstawiające historię kopalni i wież wyciągowych. Na początku ścieżki dydaktycznej znajdzie się infokiosk (historia KWK Polska) oraz stała ekspozycja plenerowa.
3. Strefa edukacyjna powietrze - atrakcją będzie park linowy z huśtawkami. Zostanie on podwieszony do konstrukcji wieży.
4. Strefa edukacyjna stali - w tym miejscu będzie można zagrać w mini golfa. Tor zostanie wykonany z różnej wielkości stalowych rur, fragmentów torów itp. elementów. Strefę urozmaici także „siłownia pod chmurką”.
5. Strefa edukacyjna drewno - W jego wnętrzu znajdzie się tor przeszkód wykonany z podkładów kolejowych lub stempli. Ich zadanie, to utrudnianie przejścia. Wykonanie zadania ułatwi zbita z desek drabina i paleta służąca jako podest. Na ścianach labiryntu zawisną plansze.

Procedura przetargowa ruszy za kilka tygodni. Planowo inwestycja powinna zakończyć się 30 czerwca 2015 roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto