Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Reforma edukacji w Świętochłowicach

Olga Krzyżyk
Reforma edukacji w Świętochłowicach
Reforma edukacji w Świętochłowicach Olga Krzyżyk
Reforma oświaty w Świętochłowicach to zmiany dla nauczycieli, uczniów oraz samorządu. Reforma edukacji rozpocznie się już od roku szkolnego 2017/2018. Czy w Świętochłowicach planowana jest likwidacja jakiegoś gimnazjum?

Reforma edukacji w Świętochłowicach
Uczniowie, którzy skończą w roku szkolnym 2016/2017 szóstą klasę szkoły podstawowej, staną się uczniami siódmej klasy szkoły podstawowej. Nie będzie wtedy już rekrutacji do pierwszej klasy gimnazjum. W gimnazjach w Świętochłowicach uczy się 1080 uczniów. Zatrudnionych jest 176 nauczycieli oraz 47 pracowników administracji i obsługi.

Cztery gimnazja wchodzą w skład zespołów szkół, jedno funkcjonuje w samodzielnym budynku: Gimnazjum nr 1 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 z Liceum Ogólnokształcącym, Gimnazjum nr 2 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 z Liceum Ogólnokształcącym, Gimnazjum nr 3 w Zespole Szkół i Pracy Poza Szkolnej z Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej i szkołami dla dorosłych, Gimnazjum nr 5 samodzielne oraz Gimnazjum nr 7 specjalne w Zespole Szkół Specjalnych z Zasadniczą Szkołą Zawodową i Szkołą Przysposabiającą do Pracy.

- Prezydent Świętochłowic powołał zespół zadaniowy ds. opracowania nowej sieci szkół w związku z planowaną reformą systemu edukacji. W jego skład wchodzą prezydent miasta i jego zastępcy, skarbnik miasta, przedstawiciele Miejskiego Zarządu Oświaty, przedstawiciele edukacji, radni miejscy, a także związkowcy ze Związku Nauczycielstwa Polskiego i MOZ NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty. Ich zadaniem jest m.in. opracowanie projektu nowej sieci szkół podstawowych i ponadpodstawowych zgodnie z założeniami reformy systemu edukacji - mówi Adam Myszor, naczelnik kancelarii prezydenta miasta.

Całkowite koszty wdrożenia reformy w mieście nie są jeszcze znane. Koszty związane będą m.in. z utworzeniem nowych pracowni przedmiotowych w szkołach podstawowych: adaptacja pomieszczeń, wyposażenie w sprzęt i pomoce dydaktyczne, rozbudową bazy nauczania informatyki w szkołach podstawowych – stworzenie nowej pracowni informatycznej – adaptacja pomieszczenia, instalacje, wyposażenie w komputery i oprogramowanie, zapewnieniem możliwości realizacji zwiększonej ilości godzin wychowania fizycznego w szkołach podstawowej, z z nowymi salami lekcyjnymi w szkołach podstawowych – adaptacja pomieszczeń pełniących obecnie inne funkcje w szkole na lekcyjne – remont, wyposażenie, pomoce dydaktyczne, z doposażeniem stołówek w szkołach podstawowych oraz z odprawami dla zwalnianych nauczycieli gimnazjów, którzy nie znajdą zatrudnienia w innych szkołach.

- Dziś nie ma żadnych plusów tej reformy. Dla nauczycieli oznacza ona, że potracą godziny, a może i pracę. Jeżeli gimnazjum zostanie zlikwidowane stracimy aż 12 oddziałów. Obecnie mamy w pierwszym roczniku 4 klasy gimnazjalne, czyli w sumie 12 klas - mówi Mariusz Szeremeta, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1, w których skład wchodzi Gimnazjum nr 1 oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego z Oddziałami Dwujęzycznymi.

Dopiero po feriach odbędzie się kolejne spotkanie nauczycieli z prezydentem miasta. Wtedy będą znane dokładniejsze plany samorządu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto