Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Reaguj na przestępstwa, nie akceptuj ich!

Martyna Staśko
Magdalena Nowacka
Pod koniec zeszłego miesiąca ruszyła nowa kampania Wojewódzkiej Komendy Policji "Nie reagujesz-akceptujesz". Akcja ma na celu przede wszystkim wzmocnienie reakcji mieszkańców na naruszenia prawa, które są dla nich uciążliwe. Liczy się to, aby ludzie zwracali uwagę na wszelkie próby kradzieży, włamania, bójki, rozboje itp. Aby nie milczeli, gdy widzą, że dzieje się coś nie tak.

Pod koniec zeszłego miesiąca ruszyła nowa kampania Wojewódzkiej Komendy Policji "Nie reagujesz-akceptujesz". Akcja ma na celu przede wszystkim wzmocnienie reakcji mieszkańców na naruszenia prawa, które są dla nich uciążliwe. Liczy się to, aby ludzie zwracali uwagę na wszelkie próby kradzieży, włamania, bójki, rozboje itp. Aby nie milczeli, gdy widzą, że dzieje się coś nie tak.

W naszym mieście policja nie odnotowała ostatnio żadnych zgłoszeń obywatelskich, ale to nie oznacza, że mieszkańcy nie współpracują z policją.
Iwona Gruca, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach podkreśla, że wszystkie służby policyjne jak i dzielnicowe zostały o tej akcji poinformowane.

- Kampania "Nie reagujesz-akceptujesz" dotyczy nie tylko mieszkańców, ale i służb, by dbały o zgłaszających takie sytuacje i by wykorzystały wszystkie informacje, które posiadają. Niestety, na razie nie mamy czym się pochwalić w porównaniu do innych śląskich miast - opowiada rzecznik KMP w Świętochłowicach. A tu już wiele zależy od czujności i postawy mieszkańców.

W wyniku kampanii "Nie reagujesz-akceptujesz" w sąsiednich miastach udało się już złapać co najmniej kilku przestępców. M.in. w ręce chorzowskich policjantów wpadł na gorącym uczynku mężczyzna, który kradł kostkę brukową. Zatrzymanie sprawcy było możliwe dzięki szybkiej reakcji świadka zdarzenia, który powiadomił policję.

Natomiast w Rudzie Śląskiej na stacji paliw wysiadł z auta kierowca, który poruszał się tzw. zygzakiem. Szybko zareagowali klienci stacji, którzy powiadomili stróżów prawa. Po kilkuset metrach Tomasz K. został zatrzymany przez policjantów i nie wiadomo jakie mogłyby być konsekwencje gdyby nie mieszkańcy Rudy Śląskiej.

Podczas wrześniowej konferencji prasowej rozpoczynającej kampanię "Nie reagujesz-akceptujesz" Dawid Kaszuba, naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Katowicach tłumaczył, że brak reakcji na takie sytuacje, to swoista akceptacja dla zachowań o charakterze przestępczym. Natomiast według wicemarszałka woj. śląskiego Mariusza Kleszczewskiego, brak reakcji to nie tylko akceptacja, ale też przyzwolenie na rozwój patologii.

Aby to zmienić, w ramach kampanii pojawią się informacje w mediach, zrealizowano też dwa spoty telewizyjne. Jeden pokazuje sytuację, w której mieszkaniec natychmiast reaguje na kradzież samochodu, co prowadzi do zatrzymania złodzieja. W drugim spocie świadek nie reaguje na kradzież kabla telekomunikacyjnego, co skutkuje zerwaniem łączności internetowej i telefonicznej na osiedlu. W Europie Zachodniej nawet ponad 90 proc. przestępców łapanych na gorącym uczynku to efekt sygnału uzyskanego przez policję od obywateli, na Śląsku ten wskaźnik wynosi zaledwie 35 proc.

Poza policją, organizatorami kampanii są: marszałek woj. śląskiego, wojewoda śląski i katowicki oddział Telewizji Polskiej i Dziennik Zachodni. Włączyły się nią także kościoły i związki wyznaniowe oraz działające w naszym regionie podmioty gospodarcze. Następnym razem ty możesz być ofiarą, więc kiedy widzisz przestępstwo, dzwoń 997.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto