MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ratusz w Chropaczowie będzie wyremontowany? Świętochłowice podpisały ważną umowę. Zdjęcia

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Tak wygląda zabytkowy ratusz w Chropaczowie - dzielnicy, która kiedyś była osobną gminą.
Tak wygląda zabytkowy ratusz w Chropaczowie - dzielnicy, która kiedyś była osobną gminą. Mateusz Czajka
Zobacz zdjęcia ratusza w Świętochłowicach-Chropaczowie. Budynek przy Łagiewnickiej od niemal dekady stoi opuszczony, lecz niedługo może otrzymać drugie życie. Pojawiła się iskra nadziei na to, że uda się przywrócić mu blask - są już pierwsze środki, choć potrzeba ich jeszcze sporo. Ratusz potrzebuje generalnego remontu.

Ratusz w Świętochłowicach-Chropaczowie zyska drugie życie?

Świętochłowicki ratusz wykonał pierwszy krok w kierunku przywrócenia życia historycznemu ratuszowi na Chropaczowie. Piękny budynek przy Łagiewnickiej od 2015 roku stoi pusty. We wcześniejszych latach mieściły się tu m.in. przychodnie.

— Biuro projektowe ma opracować koncepcję przestrzenną, kosztorysy wykonania remontu tego miejsca oraz kompletną dokumentację i ma na to 5 miesięcy - informuje Daniel Beger prezydent Świętochłowic.

Przetarg wygrało biuro projektowe PIK. Za opracowanie koncepcji, kosztorysy i wykonanie dokumentacji miasto zapłaci niemal 195 tysięcy złotych - umowę podpisano 17 czerwca. Przyszłość ratusza związana będzie z szeroko rozumianą edukacją We wnętrzu ponad stuletniego budynku siedzibę mieć będzie Miejska Biblioteka Publiczna oraz Miejski Zarząd Oświaty.

Ile potrzeba środków na remont ratusza w Chropaczowie?

Budynek jest zabytkiem i ma juz ponad sto lat. Wybudowano go w stylu neogotyckim. Powstał w 1911 roku według projektu V. Nixdorffa.

— Chropaczów działający wtedy jako gmina na wysokim parterze ulokował biura urzędników, na piętrze salę posiedzeń rady gminy oraz mieszkanie służbowe naczelnika. W przyziemiu znajdowały się pomieszczenia sklepowe, które miały zarabiać na utrzymanie budynku - informuje Urząd Miasta Świętochłowice.

Umowa na projektowanie jest dopiero pierwszym krokiem w kierunku przywrócenia życia ratuszowi, jednak miasto już ma zapewnione pierwsze środki na remont.

— Drugi krok, to domknięcie montażu finansowego. Na dzisiaj już mamy prawie 2.5 mln PLN z Ministerstwa Kultury, resztę z pewnością pozyskamy w najbliższym czasie. Trzeci krok to przetarg na roboty budowlane, który powinien nastąpić na przełomie roku - dodaje wiceprezydent Świętochłowic Sławomir Pośpiech.

Pieniądze z ministerstwa muszą być wykorzystane na pomieszczenia biblioteczne. Jak udało nam się dowiedzieć w świętochłowickim ratuszu, na cały remont potrzeba "środków kilkakrotnie większych" niż wspomniana przez wiceprezydenta Pośpiecha kwota. Czy uda się się je zdobyć? Czas pokaże. Budynek wymaga generalnego remontu na który składa się m.in. wzmocnienie stropu, odwodnienie, uszczelnienie elewacji, naprawę lub wymianę dachu, prace związane ze stolarką okienną oraz różnego rodzaju instalacjami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto