PŚ w Planicy. Zwycięstwo Martina Kocha. Bardal z Pucharem Świata!

Martin Koch, fot. Tadeusz Mieczyński
Martin Koch wygrał finałowy konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich. Austriak w jednoseryjnych zawodach wyprzedził Simona Ammanna i skoczka gospodarzy Roberta Kranjca. Kamil Stoch zajął jedenaste, a Piotr Żyła dwudzieste pierwsze. Puchar Świata wywalczył Norweg Anders Bardal, który w konkursie zajął miejsce dwudzieste trzecie.

Prawo startu w ostatnim konkursie sezonu miała tylko, jak co roku najlepsza "30" klasyfikacji PŚ. W tym roku na starcie zobaczyliśmy jednak 31 zawodników bowiem prawo startu otrzymał także reprezentant gospodarzy Jaka Hvala. W finałowych zawodach wystartowała dwójka Polaków Kamil Stoch i Piotr Żyła. Przed niedzielną rywalizacja przeprowadzono serię próbną. Kamil Stoch skoczył 191.5 m. (5. miejsce), a Piotr Żyła 180.5 (17. miejsce). Najdalszy skok oddał Niemiec Severin Freund, który poszybował aż na 208 metrów.

Pierwsza seria przebiegała przy zmiennym wietrze, który części zawodników pomagał w osiąganiu dobrych odległości, a innym nie pozwalał odlecieć daleko. W takich warunkach najwięcej szczęścia miał Martin Koch. Austriak potwierdził swoja bardzo dobrą dyspozycję na mamutach i poszybował na 222.5 m. Drugie miejsce zajmował Simon Ammann 212m, a trzecie piątkowy zwycięzca z Velikanki Robert Kranjec 204m. Na czwartym miejscu plasował się Gregor Schlierenzauer, który skoczył 209,5 metra i wyprzedzał dwóch Niemców - Richarda Freitaga 212.m i Severinda Freunda 204,5 metra. Na kolejnych pozycjach znaleźli się Andreas Kofler, Jurij Tepes 212m. i Bjoern Einar Romoeren 213m. Andreas Bardal mimo iż skoczył tylko 177m, wystarczyło to do zapewnienia sobie zwycięstwa w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Do drugiej serii nie awansował Fin Janne Happonen. Z dwójki biało-czerwonych najlepiej zaprezentował się Kamil Stoch, który po skoku na 199.m sklasyfikowany był na jedenastym miejscu. Piotr Żyła skoczył 184,5 metra i był dwudziesty pierwszy.

Finałowa seria z powodu zmiennych warunków na skoczni została najpierw dwukrotnie opóźniona,a następnie po konsultacji jury z zawodnikami odwołana. Kryształową Kule za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej wywalczył Anders Bardal. Norweg po osiemnastu latach odzyskał dla swojego kraju Puchar Świata. Kolejne miejsca na podium klasyfikacji generalnej zajęli Gregor Schlierenzauer drugie, Anders Kofler trzecie. Na czwartej pozycji tegoroczny sezon zakończył Japończyk Daiki Ito,a na piątej Kamil Stoch. Małą Kryształową w lotach wywalczył mistrz świata w lotach Robert Kranjec. Słoweniec wyprzedził martina Kocha i Simona Ammana. Stoch zajął wysokie szóste miejsce.