Coraz mniej czasu
Zmiany klimatu to nie odległy problem, którym będą martwiły się dopiero wnuki naszych wnuków. To problem, który dotnie nas, czytających ten tekst. Czasu na działanie jest niewiele - jeśli nic nie zrobimy, poważne skutki zmian odczujemy już w połowie wieku. Niestety, jest się czym martwić. Autorzy kampanii społecznej „Co z tą wodą?”, organizowanej przez Koalicję Klimatyczną, zaznaczają:
Intensywne opady deszczu, podtopienia i powodzie, niebezpieczne burze i huraganowe wiatry to tylko niektóre ekstremalne zjawiska pogodowe, które coraz częściej występują w Polsce. Jednocześnie gwałtowne deszcze nie rozwiązują problemu suszy. Do tego wszystkiego przyczynia się pogłębiający się kryzys klimatyczny.
Jak podkreślają autorzy inicjatywy, o tym, że sytuacja jest dramatyczna, nie trzeba nikogo przekonywać. Wyjątkowo niski poziom wody w rzekach czy wielki pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym to widoczne ostrzeżenia - już teraz, w Polsce - których nie możemy zlekceważyć.
Porozumienie paryskie ratunkiem dla planety?
Komisja Europejska chce, aby do 2050 r. Europa stała się neutralna dla klimatu. Jaki jest główny cel? Został on opisany w porozumieniu paryskim, do którego przystąpiło prawie 190 krajów. Rządy osiągnęły porozumienie w kwestii:
- długoterminowego celu, jakim jest utrzymanie wzrostu średniej temperatury na świecie znacznie niższego niż 2°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej
- dążenia do tego, by ograniczyć wzrost do 1,5°C, gdyż znacznie obniżyłoby to ryzyko i skutki zmiany klimatu
- konieczności jak najszybszego osiągnięcia w skali świata punktu zwrotnego maksymalnego poziomu emisji – przy założeniu, że krajom rozwijającym się zajmie to dłużej
- doprowadzenia do szybkiej redukcji emisji zgodnie z najnowszymi dostępnymi informacjami naukowymi, aby osiągnąć równowagę między emisjami i pochłanianiem gazów cieplarnianych w drugiej połowie XXI wieku.
Niestety na razie realizacja założeń porozumienia nie wydaje się być priorytetowym punktem w działaniu rządów. Co nas może czekać w najgorszej wersji wydarzeń, jeśli nie ograniczymy emisji dwutlenku węgla i nie zatrzymamy szybkiego wzrostu średnich temperatur?
Zobacz Flesz o zmianach klimatycznych: