Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przekazanie czujek dymu i czadu rodzinom ze Świętochłowic ZDJĘCIA

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Trzy rodziny ze Świętochłowic otrzymały w środę, 20 listopada, czujniki tlenku węgla oraz dymu. To efekty październikowej konferencji, podczas której prezydent Świętochłowic przekazał tutejszej komendzie 20 czujek dymu oraz 20 czujników tlenku węgla, które straż pożarna przekaże najbardziej potrzebującym rodzinom. Przekazano już trzy czujki w ramach akcji "Czujne Świętochłowice".

Przekazanie czujek dymu i czadu

W środę, 20 listopada, trzy świętochłowickie rodziny otrzymały czujki dymu i czadu. Czujki te przekazał Daniel Beger - prezydent Świętochłowic, Arkadiusz Labocha - komendant straży pożarnej oraz Tomasz Lemański - prezes MPGL Świętochłowice. Rodziny te nie zostały wybrane przypadkowo.

Osoby, które otrzymały czujniki dymu i tlenku węgla zostały wytypowane przez świętochłowicką straż pożarną na podstawie wcześniejszych problemów z czadem. Domownicy dwóch z wybranych rodzin byli hospitalizowani w skutek zatrucia tlenkiem węgla byli hospitalizowani. Czujki wręczone też jednej rodzinie wielodzietnej.

- Obecni przy wręczeniu strażacy pomogli lokatorom w zainstalowaniu urządzeń ostrzegawczych, poinstruowali w jaki sposób działają te urządzenia, a także jakie są przyczyny powstawania tlenku węgla i jakie kroki podjąć, aby w przyszłości nie dochodziło do zagrożeń związanych z jego powstawaniem - wyjaśnia kapitan Rafał Binięda, oficer prasowy Komendy Miejskiej PSP w Świętochłowicach.

Tlenek węgla jest gazem bardzo niebezpiecznym, z uwagi na fakt, że jest bezbarwny, bezwonny i pozbawiony smaku. Zatrucie tlenkiem węgla może spowodować śmierć. Źródłem emisji tlenku węgla są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem, olejem opałowym.

- Zachęcam wszystkich do zaopatrzenia się w te dwa czujniki, gdyż bezpieczeństwo jest bardzo ważne - szczególnie w mieszkaniach, gdzie palimy węglem lub występują piecyki gazowe - mówił Daniel Beger, prezydent Świętochłowic.

Dodajmy, że w tym sezonie grzewczym w Świętochłowicach doszło już do 6 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w których były poszkodowane 4 osoby, w tym 2 dzieci. 1 osoba nie żyje.

W całym województwie śląskim od 1 października do 20 listopada doszło do 164 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla. 73 osoby zostały poszkodowane, w tym 29 dzieci. Nie żyją dwie osoby.

Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest:

  • bezwonny,
  • bezbarwny,
  • pozbawiony smaku.

Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z:

  • nieszczelności,
  • braku konserwacji, w tym czyszczenia,
  • wad konstrukcyjnych,
  • niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

W Świętochłowicach, 14 listopada, doszło do śmiertelne zatrucia tlenkiem węgla. O godzinie 14.43 dyżurny straży pożarnej w Świętochłowicach otrzymał zgłoszenie o podejrzeniu zatrucia się tlenkiem węgla w jednym z mieszkań przy ul. Wiktora Polaka. Po przybyciu na miejsce zastępów straży pożarnej, okazało się, że w mieszkaniu znajdowała się 57-letnia kobieta, u której ratownicy z zespołu ratownictwa medycznego stwierdzili brak funkcji życiowych. W mieszkaniu przebywała jeszcze jedna 16-latka, która została zabrana przez karetkę do szpitala.

W tym przypadku działania strażaków polegały na wykonaniu pomiarów na obecność tlenku węgla w mieszkaniu, w którym doszło do zatrucia, jak również w pozostałych pomieszczeniach w obrębie klatki schodowej.

Objawy podtrucia tlenkiem węgla:

  • bóle i zawroty głowy,
  • duszność,
  • senność,
  • osłabienie,
  • przyspieszona czynność serca.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto