Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piękna zima na Skałce w Świętochłowicach. Strażacy apelują, by nie wchodzić na zamarznięty staw

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Świętochłowicka Skałka w zimowej odsłonie. Ale tu pięknie!
Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Świętochłowicka Skałka w zimowej odsłonie. Ale tu pięknie! Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow
Zimową porą na świętochłowickiej Skałce jest bardzo ładnie. Alejki przysypane są śniegiem, zamarznięty i zasypany śniegiem staw też ma swój zimowy urok i jeszcze te przyprószone puchem drzewa. Jest tutaj jak w jakiejś zimowej krainie. Dawno nie było tak pięknej zimy. Zobaczcie zdjęcia naszej fotoreporterki - Lucyny Nenow - z zimowej Skałki w Świętochłowicach.

Zima w Świętochłowicach. Jak pięknie jest na Skałce! Byliście już tutaj zimą na spacerze?

Skałka w Świętochłowicach przyciąga mieszkańców niezależnie od pory roku. Wiosną, latem, jesienią i zimą. Zawsze ma coś do zaoferowania. Dawno nie było jednak tak śnieżnej zimy, więc już prawie zapomnieliśmy, jak wygląda zasypana śniegiem Skałka. Ma swój urok. Przyprószone śniegiem drzewa, alejki i ławki. Zamarznięty staw i ta otaczająca nas biel. To niezwykły widok.

Skałka to idealne miejsce na spacer czy jogging. Można też wziąć kije i zrobić sobie rundkę wokół stawu. To świetne miejsce na aktywność fizyczną. Dziadkowie z chęcią przychodzą tutaj także z wnukami. Maluchy szaleją na śniegu. Mała bitwa na śnieżki potrafi wywołać uśmiech nawet u dorosłego. Oczywiście nie może zabraknąć także tradycyjnego lepienia bałwana.

Świętochłowicka Skałka to także spokojne miejsce, gdzie można odpocząć w otoczeniu przyrody. Ten spokój świętochłowickiej Skałki można odczuć oglądając świetne zdjęcia naszej fotoreporterki - Lucyny Nenow. Zobaczcie jak pięknie wygląda Skałka zimową porą.

Niektórzy szczęśliwcy mogli, ale to jeszcze w styczniu, zobaczyć także jak na stawie Skałce trenują świętochłowiccy żużlowcy, którzy zrobili kilka okrążeń na zamarzniętym stawie. Sportowcy sprawdzili sprzęt, który przygotowany jest do lodowego ścigania. Żużlowcy wiedzą kiedy mogą wjechać na lód. Pamiętajcie, by samemu nie wchodzić na zamarznięty staw. Nigdy nie wiadomo czy pokrywa lodowa jest na tyle gruba, by nas utrzymać.

- Apelujemy, by nie wchodzić na zamarznięte akweny. Nigdy nie mamy pewności, jak gruby lód jest pod naszymi stopami. Lód na stawach jest również przysypany obecnie śniegiem i tym bardziej nie da się poprawnie ocenić sytuacji. Lepiej po prostu nie wchodzić na zamarznięte stawy, dzięki temu możemy uniknąć tragedii. Na szczęście, w ostatnich latach w Świętochłowicach nie mieliśmy przypadku, by pod kimś załamał się lód - mówi kpt. Rafał Binięda, oficer prasowy Komendy Miejskiej PSP w Świętochłowicach.

Zalegający na pokrywie lodowej śnieg potrafi być bardzo zdradliwy. Pod warstwą śniegu trudno ocenić zagrożenie, ponieważ nie widać grubości lodu, przerębli i innych niebezpiecznych miejsc. Ponadto śnieg obciąża dodatkowo taflę lodu zmniejszając tym samym jego wytrzymałość.

Co robić, jak zarwie się pod Tobą lód?

  • W przypadku załamania lodu staraj się zachować spokój, jednocześnie głośno wzywając pomocy.
  • Jeżeli to możliwe, połóż się płasko na wodzie, rozkładając szeroko ręce, starając się jednocześnie, o ile to możliwe, wydostać na lód. Z reguły jest to jednak niezwykle trudne. Dlatego lepiej oszczędzaj siły do czasu przybycia pomocy. Jeśli to możliwe zdejmij buty, pozbędziesz się w ten sposób niepotrzebnego obciążenia i łatwiej będziesz mógł utrzymać się na powierzchni.
  • W kierunku brzegu zawsze poruszaj się w pozycji leżącej.

Kiedy zauważysz osobę tonącą

  • W pierwszej kolejności zaalarmuj służby ratunkowe tj. straż pożarną (tel. 998 lub 112) lub pogotowie ratunkowe (tel. 999 lub 112).
  • Pamiętaj! Najważniejsze jest własne bezpieczeństwo. Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może załamać się również pod Tobą. Dlatego tak ważne jest wezwanie pomocy profesjonalistów. Ratownik bez odpowiedniego zabezpieczenia może przebywać w zimnej wodzie krótko. Po 3. minutach dochodzi do wyziębienia organizmu.
  • Udzielając pomocy, nie biegnij w kierunku osoby poszkodowanej, ponieważ zwiększasz w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się również pod Tobą. Do tonącego najlepiej zbliżyć się czołgając po lodzie.
  • Jeśli w zasięgu ręki masz do dyspozycji długi szalik, grubą gałąź lub sanki, spróbuj podczołgać się na taką odległość, aby możliwe było podanie tego typu przedmiotu poszkodowanemu.
  • Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy w miarę możliwość zdjąć mokre ubranie, okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła.
  • Do czasu przyjazdu służb ratunkowych, często sprawdzaj stan poszkodowanej osoby. W razie konieczności rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.
  • Gdy poszkodowany jest przytomny można podać mu słodkie i ciepłe (nie gorące i bezalkoholowe) płyny do picia.
od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto