Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

OW Świętochłowicach otwarto wystawę "Rok 1921 na Górnym Śląsku" w Muzeum Powstań Śląskich. Zobaczcie ZDJĘCIA

Martyna Urban
Martyna Urban
Otwarcie wystawy "Rok 1921 na Górnym Śląsku" odbyło się 23.11.2021 r. w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.
Otwarcie wystawy "Rok 1921 na Górnym Śląsku" odbyło się 23.11.2021 r. w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Lucyna Nenow / Polska Press
W Świętochłowicach w Muzeum Powstań Śląskich została otwarta nowa wystawa pt. "Rok 1921 na Górnym Śląsku". Jej autorką jest Renata Skoczek. W uroczystości wzięły udział osoby, których pradziadkowie brali udział w powstaniach, a nawet i zostali uwiecznieni na fotografiach, użytych w nowej wystawie. Wystawa będzie prezentowana do 10 grudnia 2021 r. Jakie ważne zdarzenia miały miejsce w 1921 roku na Śląsku? Zobaczcie galerię foto.

Wystawa "Rok 1921 na Górnym Śląsku" w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach

Rok 1921 był wyjątkowym czasem dla Górnego Śląska. To właśnie wtedy rozegrały się trzy wydarzenia, które zdecydowały o losach państwa.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA Z OTWARCIA WYSTAWY

- 17 marca została podjęta konstytucja, która dotyczyła sposobu budowania systemu politycznego państwa. Dzień później w Rydze został podpisany pokój, który zadecydował o najdłuższej polskiej granicy - wschodniej ze Związkiem Sowieckim oraz z Białoruską Sowiecką Republiką. Natomiast 20 marca został przeprowadzony plebiscyt, który miał zadecydować o przynależności ziem do Polski lub Niemiec. - wyjaśnia dr Andrzej Drogoń, dyrektor Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Dyrektor dodaje, że dalszy ciąg wydarzeń na Śląsku miał związek z wynikami plebiscytu. Kiedy to Wojciech Korfanty upublicznił jeszcze niejawne wyniki podziału ziem polskich społeczeństwu. Czyn ten doprowadził do wybuchu III Powstania Śląskiego, które przyczyniło się do korzystniejszego podziału ziem 20 października 1921 roku.

Kończąc bój o Śląsk

Ekspozycja została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach, jej autorką jest Renata Skoczek, która uczęszczała do Szkoły Podstawowej nr 6 w Świętochłowicach.

- Fantastycznie się stało, że pod koniec 2021 roku pokazujemy wystawę o roku 1921 na Górnym Śląsku. Pokazujemy co się stało 100 lat temu oraz podsumowujemy dużo różnych działań dotyczących 100-lecia plebiscytu oraz III Powstania Śląskiego - mówi Renata Skoczek.

Autorka wystawy dodaje, że ekspozycje nie tylko podsumowuje co działo się w roku 1921, ale także reasumuje wydarzenia, które miały miejsce od końca I Wojny Światowej. Nowa galeria kończy trzyletni etap zmagań dyplomatycznych politycznych, ale i zbrojnych. Wystawa jest także początkiem nowego rozdziału nazwanego Górnym Śląskiem II Rzeczpospolitej.

Pradziadkowie uwiecznieni na fotografiach wystawy

W ceremonii otwarcia ekspozycji wzięły udział osoby, których przodkowie byli powstańcami. Jeden z nich został uwieczniony na zdjęciu, a jego prawnuczką jest pani Katarzyna Grześkowiak.

- Wystawa przygotowana przez panią Renatę Skoczek jest bardzo ciekawa. Jest to taki swoisty znak pamięci powstańczej, gdzie można zobaczyć ciąg wydarzeń roku 1921, czyli przygotowania do plebiscytu, sam plebiscyt oraz III Powstanie Śląskie. Ekspozycja jest kontynuacją wystaw, które miały miejsce wcześniej. - tłumaczy Grzegorz Grześkowiak, mąż pani Katarzyny, a także członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodziny Policyjnej 1939 rok Katowice.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto