Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarcie wystawy „Rok 1921 na Górnym Śląsku“ w Świętochłowicach. Uroczystość z okazji ustalenia polsko-niemieckiej granicy

Martyna Urban
Martyna Urban
M.Kobylańska / Prezentacja wystawy „Rok 1921 na Górnym Śląsku"
W stulecie ustalenia polsko-niemieckiej granicy państwowej na Górnym Śląsku, Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach przygotowało wystawę pt. „Rok 1921 na Górnym Śląsku”. Jest ona kontynuacją dwóch ekspozycji przygotowanych w latach ubiegłych poświęconym wydarzeniom z lat 1919-1920. Autorka wystawy jest Renata Skoczek.

23 listopada 2021 r. o godz. 10.00 odbędzie się otwarcie wystawy „Rok 1921 na Górnym Śląsku“ w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, przy ul. W. Polaka 1. W programie wykład Renaty Skoczek (OBEN IPN Katowice), autorki wystawy.

Żywa lekcja historii

Sto lat temu Górny Śląsk trafił na pierwsze strony światowych gazet za sprawą plebiscytu, który miał rozstrzygnąć problem przynależności państwowej tego regionu oraz trzeciego zbrojnego zrywu Polaków, którzy domagali się przyłączenia do Polski. Sprawa górnośląska była wówczas częścią międzynarodowej polityki budowania nowej równowagi europejskiej po I wojnie światowej.

Trzecie i ostatnie powstanie śląskie wybuchło po plebiscycie, który odbył się 20 marca 1921 r. i tuż przed niekorzystnym dla Polski rozstrzygnięciem podziału terenu plebiscytowego, które miało zapaść na początku maja w Londynie. Ostateczna decyzja o przebiegu granicy polsko-niemieckiej podjęta na forum międzynarodowym 20 października 1921 r., zakończyła skomplikowany i długotrwały proces kształtowania granic II Rzeczpospolitej oraz walkę Górnoślązaków o przyłączenie do Polski.

- Złożyło się na nią wiele lat pracy pozytywistycznej, działań społecznych i plebiscytowych, ale też wiele krwi musiało się przelać w obronie polskości, aby ta decyzja zapadła. Aby Śląsk stał się częścią II Rzeczypospolitej – powiedział dr Karol Nawrocki, prezes IPN, podczas nieoficjalnego otwarcia wystawy.

Na czym skupia się ekspozycja?

Ekspozycja przedstawia na dziewięciu planszach najważniejsze wydarzenia w regionie od wejścia w życie regulaminu plebiscytu, który ustalał najważniejsze kwestie związane z głosowaniem do zatwierdzenia przez Radę Ambasadorów linii granicznej dzielącej Górny Śląsk na część polską i niemiecką.

Wystawie towarzyszy katalog poszerzony o fotografie, które nie zmieściły się na planszach wystawienniczych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto