Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa siatka szkół w Świętochłowicach

Olga Krzyżyk
Nowa siatka szkół w Świętochłowicach
Nowa siatka szkół w Świętochłowicach Olga Krzyżyk
Reforma oświaty wymusza likwidację gimnazjów, dlatego zmienia się siatka szkół. Powstają też szkoły branżowe oraz będzie więcej szkół podstawowych. Co to oznacza dla nauczycieli? Stracą pracę czy może przybędzie etatów?

Co z pracą dla nauczycieli?
Czy nauczyciele stracą pracę w związku z reformą oświaty? Tego obawiają się niektórzy nauczyciele i pracownicy administracji i obsługi w szkołach. Zaskoczeniem może być, jednak informacja, że w związku z reformą ma być więcej etatów. Liczba miejsc pracy dla nauczycieli powiązana jest z liczbą uczniów. W każdym roczniku liczba ta jednak spada (w związku z niżem), stąd zmniejsza się liczba miejsc pracy dla nauczycieli.

- W wyniku wprowadzanej reformy będzie więcej, a nie mniej etatów. Klasy szóste staną się klasami siódmymi, a więc będzie ich tyle samo, podczas gdy klas pierwszych gimnazjów było od lat mniej niż klas szóstych. Klasy gimnazjalne liczyły średnio więcej uczniów niż klasy w szkole podstawowej. W skali kraju będzie to o 5000 etatów więcej - podkreśla Anna Kij z Kuratorium Oświaty.

Jak wynika z ruchu kadrowego przeprowadzonego w maju w Świętochłowicach nauczyciele nie stracą pracy. Jednak 41 osób będzie uzupełniało etaty w innych placówkach zlokalizowanych na terenie miasta. Na emeryturę (na własny wniosek) odchodzi 4 nauczycieli.

Nowa siatka szkół w Świętochłowicach

Reforma oświata wymusza także na samorządach likwidację bądź przekształcanie gimnazjów. W związku z reformą samodzielne Gimnazjum nr 5 im. Marii Dulcissimy Hoffmann w Święto-chłowicach zostało włączone do Szkoły Podstawowej nr 8 im. Jana III Sobieskiego. W gimnazjum tym zatrudnionych było osobowo 22 nauczycieli oraz 8 pracowników administracji i obsługi, którzy zatrudnieni zostaną teraz w Szkole Podstawowej nr 8.

- Nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni zatrudnieni w pozostałych gimnazjach są pracownikami zespołów szkól i w ich przypadku nie zachodziła potrzeba zmian - wyjaśnia Adam Myszor, naczelnik kancelarii prezydenta Świętochłowic.

Od 1 września 2017 r. rozpoczynają działalność 3-letnie branżowe szkoły I stopnia, w których będzie można zdobyć poszukiwany na rynku pracy zawód. W Świętochłowicach będzie: Branżowa Szkoła I Stopnia z klasami dotychczasowej Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Zespole Szkół Ekonomiczno - Usługowych z siedzibą przy ul. Sikorskiego 9, Branżowa Szkoła Specjalna I Stopnia z klasami dotychczasowej Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej w Zespole Szkół Specjalnych w Świętochłowicach z siedzibą przy ul. Szkolna 13, Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy w Zespole Szkół Specjalnych w Świętochłowicach, z siedzibą przy ul. Szkolna 13, Szkoła Policealna w Zespole Szkół Ekonomiczno - Usługowych w Świętochłowicach, z siedzibą przy ul. Sikorskiego 9 i Szkoła Policealna dla Dorosłych w Zespole Szkół Ekonomiczno - Usługowych w Świętochłowicach, z siedzibą przy ul. Sikorskiego 9.

W mieście będzie 9 szkół podstawowych: SP 1 (ul. Zubrzyckiego 38), SP 2 (ul. Wyzwolenia 50), SP 3 (ul. Chopina 1), SP 4 (Szkolna 17), SP 8 (Komandra 9), SP z Oddziałami Integracyjnymi nr 17 (Armii Ludowej 14), SP 19 (Chrobrego 4), SP dla Dorosłych (A. Bukowego 23) i Salezjańska Publiczna SP (Wojska Polskiego 82).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto