Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów 2018 w Świętochłowicach: prelekcje filmowe i wizyta w schronach bojowych PROGRAM

Olga Krzyżyk
Noc Muzeów 2018 w Świętochłowicach: prelekcje filmowe i wizyta w schronach bojowych PROGRAM
Noc Muzeów 2018 w Świętochłowicach: prelekcje filmowe i wizyta w schronach bojowych PROGRAM UM Świętochłowice
Noc muzeów to wyjątkowy czas, kiedy muzea w całej Polsce udostępniają gościom swoje wnętrza całkowicie za darmo. W Świętochłowicach będzie filmowa noc w Muzeum Powstań Śląskich oraz wizyta w świętochłowickich schronach bojowych.

W ramach tegorocznych obchodów Nocy Muzeów Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach organizuje filmową noc w śląskim klimacie. Jutro o godzinie 18 zobaczyć będzie można „Perłę w Koronie” Kazimierza Kutza w wersji już po rekonstrukcji cyfrowej. Przypomnijmy, że w styczniu tego roku odbyła się premiera zrekonstruowanej wersji filmu „Sól ziemi czarnej”.

O godzinie 20 zaplanowano koncert muzyki filmowej w wykonaniu orkiestry rozrywkowej Power of Winds. Godzinę później, czyli o 21 odbędzie się projekcja filmu „Zgorszenie publiczne”. Ten pełnometrażowy debiut Macieja Prykowskiego to zwariowana i żywiołowa komedia romantyczna po śląsku. Historia opowiada o małym osiedlu familoków, na którym pojawia się „zgorszyciel”.

Uczestnicy Filmowej Nocy Muzeów w Muzeum Powstań Śląskich o godzinie 22.45 zobaczą projekcję filmu „Piątą porę roku” w reżyserii polskiego dokumentalisty Jerzego Domaradzkiego. Aktorzy Marian Dziędziel i Ewa Wiśniewska wcielają się w parę odkrywającą uroki dojrzałej miłości.

Ponadto zaplanowano konkurs wiedzy o polskich filmach, ze szczególnym uwzględnieniem tych kręconych na Śląsku. Dostępne będą także stoiska: scenograficzne, charakteryzatorskie i fotograficzno-operatorskie. Będzie można się tu przebrać, poddać charakteryzacji i zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Każdy będzie mógł zobaczyć także wystawę fotograficzną „Śladami Zillmannów”, czyli niemieckich architektów. Kuzyni Emil i Georg na zdjęciach uwiecznili m.in. budynek, w którym dziś mieści się Muzeum Powstań Śląskich i osiedla robotnicze w katowickich dzielnicach Giszowiec i Nikiszowiec. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatna. Noc Muzeów zakończy się o godz. 1.

Ponadto w ramach Nocy Muzeów 19 maja chętni będą mogli zwiedzić świętochłowickie schrony bojowe. Będzie można zobaczyć:

  • schron nr 39 w Parku Heiloo w Piaśnikach na skrzyżowaniu ulic Zubrzyckiego i Powstańców (wraz z Izbą Muzealną, która przybliża życie żołnierzy w latach 30. ubiegłego wieku)
  • schron nr 40 przy ulicy Bytomskiej, na osiedlu Akacjowa Dolina.

Obiekty udostępnione zostaną w godzinach od 19.00 do 24.00 przez Pro Fortalicium Koło Terenowe „Świętochłowice", które na co dzień ma je pod swoją opieką. Członkowie sami odrestaurowali już obiekt nr 39, zaś drugi jest w trakcie renowacji.

- Z powodu prowadzonych prac nie można jeszcze zwiedzać schronu 40, jednak wyjątkowo w Noc Muzeów udostępnimy go zainteresowanym – mówi Tomasz Wojdyła, przewodniczący Koła.

Zabawa u sąsiadów. Horror w skansenie i wizyta w Muzeum Śląskim.
Podczas tegorocznej edycji Nocy Muzeów w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” zaplanowano zabawę od godz. 19 pt. „Horror w skansenie, czyli zmierzch na wsi”. Goście skansenu spotkają różne stwory m.in. Godulę, szaloną zielarkę, diabła, meluzynę czy okrutnego rzeźnika. - Przygotowaliśmy również scenki interaktywne, w których to zwiedzający zadecydują o losie spotkanych na trasie osób - zapowiada Angelika Nowicka z działu organizacji imprez i promocji Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. W tajemniczy świat śląskich demonów wprowadzi zwiedzających, przy kręgach ogniskowych, Paweł Roszak - Kwiatek, a o godzinie 24 odbędzie się koncert zespołu Music Mahal. Wstęp jest bezpłatny.

Muzeum Śląskie w Katowicach oprócz oprowadzań tematycznych po wystawach umożliwi gościom odwiedzenie pracowni konserwatorskiej, gdzie będzie można zobaczyć pracę mikroskopu 3D i skanera 3D. W trakcie Nocy Muzeów zaplanowano w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności zwiedzanie miejsc związanych z pacyfikacją KWK „Wujek” (godz. 17 i 18), a po kopalni oprowadzą górnicy - uczestnicy historycznego strajku. Zwiedzający zobaczą m.in.: łaźnię łańcuszkową (w której odbyły się Msze święte odprawione przez ks. Henryka Bolczyka), plac przy kotłowni, gdzie zginęli górnicy, zastrzeleni przez pluton specjalny ZOMO, a także punkt opatrunkowy, czy stację ratownictwa, gdzie złożono ciała zastrzelonych górników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto