Nice Cup 2016 na stadionie Skałka [ZDJĘCIA]

Olga Krzyżyk
Nice Cup 2016 na stadionie Skałka [ZDJĘCIA] UM Świętochłowice
Nice Cup 2016 na stadionie Skałka [ZDJĘCIA]: W Świętochłowicach rozegrano zaległy Finał Nice Cup 2016 będący jednocześnie V Memoriałem Władysława Pietrzaka. Zwycięzcą został Nice Cup 2016 został Hubert Czerniawski z klubu Stal Gorzów Wielkopolski.

Pierwotnie finał cyklu Nice Cup miał odbyć się w październiku zeszłego roku. Z powodu złych warunków atmosferycznych odwołano jednak wyścig. . Zawody przeniesiono na początek obecnego sezonu, 1 kwietnia. Na stadionie im. Pawła Waloszka wystartowało 16 zawodników, w tym dwóch wychowanków MS Śląsk Świętochłowice – Kamil Tomaszowski i Mateusz Pacek.

Po rozegraniu fazy zasadniczej dwóch najlepszych żużlowców zakwalifikowało się od razu do wielkiego finału. Byli to Jevgenij Kostygovs (Lokomotiv Daugavpils) i Hubert Czerniawski (Stal Gorzów Wielkopolski). Zawodnicy z miejsc 3.-6. walczyli w barażu o dwa pozostałe miejsca w finale. W dodatkowym wyścigu awans uzyskali Michał Gruchalski (Włókniarz Częstochowa) oraz Davis Kurmis (Lokomotiv Daugavpils).

W finałowym biegu najlepszy okazał się Hubert Czerniawski, który po zaciętej walce pokonał Łotysza Jevgenija Kostygovsa. Trzecie miejsce wywalczył Michał Gruchalski, a czwarty był kolejny Łotysz Davis Kurmis.

Przed własną publicznością zaprezentowali się dwaj wychowankowie MS Śląsk Świętochłowice. Kamil Tomaszowski zajął 12. miejsce, a Mateusz Pacek zakończył zmagania na 15. pozycji. Obaj zawodnicy dopiero zdobywają doświadczenie w zawodach o stawkę.

Na liście startowej doszło do kilku zmian. Nie dojechali zawodnicy z Rzeszowa: Wiktor Lampart i Patryk Wojdyło. Zastąpili ich Rafał Karczmarz z Gorzowa i Bartosz Świącik z Częstochowy, Krystiana Włodarczyka z Lublina zastąpił Maciej Kuromonow. Miejscowy zawodnik Kamil Tomaszowski zastąpił Mateusza Rujnera. W związku z czym nie było zawodników rezerwowych.

W trakcie turnieju została przeprowadzona zbiórka pieniędzy dla chorej Lenki. Udało się zebrać 2150 zł. Młoda świętochłowiczanka wylosowała szczęśliwe numery biletów, których posiadacze otrzymali upominek od sponsora cyklu.

Kolejne żużlowe zawody na stadionie im. Pawła Waloszka odbędą się 2 maja o godzinie 16:00. Zawodnicy będą ścigać się w finale Brązowego Kasku.

Klasyfikacja końcowa:
1. Hubert Czerniawski (Stal Gorzów) 13 + 1 miejsce w finale (2,3,3,3,2)
2. Jevgeņijs Kostigovs (Lokomotīve Daugavpils) 14 + 2 miejsce w finale (3,2,3,3,3)
3. Michał Gruchalski (Włókniarz Vitroszlif CrossFit Częstochowa) 11+1 m.w barażu+3 m. w finale (w,3,3,3,2)
4. Dāvis Kurmis (Lokomotīve Daugavpils) 11+2 m. w barażu + 4 m. w finale (2,2,2,2,3)
5. Oļegs Mihailovs (Lokomotiv Daugavpils) 10+3 m. w barażu (3,3,u,3,1)
6. Alan Szczotka (Stal Gorzów Wlkp) 9+4 m. w barażu (3,2,1,1,2)