Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Świętochłowicach. Spłata obligacji, remonty i rozbudowa Muzeum Powstań Śląskich

OPRAC.:
Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Sesja odbyła się w systemie hybrydowym – 16 radnych było w sali sesyjnej, a 5 radnych łączyło się za pomocą wideokonferencji
Sesja odbyła się w systemie hybrydowym – 16 radnych było w sali sesyjnej, a 5 radnych łączyło się za pomocą wideokonferencji UM Świętochłowice
Na wniosek prezydenta Świętochłowic - Daniela Begera - zwołano w poniedziałek, 16 listopada, nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej w Świętochłowicach. Radni zdecydowali m.in. o przesunięcia w czasie spłaty obligacji wyemitowanych w latach 2012-2014.

Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Świętochłowicach

16 listopada w Urzędzie Miasta w Świętochłowicach odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej. Najważniejszymi punktami porządku obrad było przesunięcia w czasie spłaty obligacji wyemitowanych w latach 2012-2014 czy wykreślono projektu rozbudowy Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach z Wieloletniej Prognozy Finansowej.

W trakcie sesji świętochłowiccy radni i zdecydowali m.in. o przedłużeniu terminów spłaty obligacji wyemitowanych w latach 2012-2014. Przypomnijmy, że w latach 2011-2018 miasto wyemitowało obligacje łącznie na kwotę 71,8 mln zł, a spłaciło w tym czasie 37,5 mln zł. To oznacza, że do spłaty Świętochłowicom zostało jeszcze 44, 3 mln zł.

Ponadto wycofano także z Wieloletniej Prognozy Finansowej projekt rozbudowy Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, w związku z informacją, że wniosek nie znalazł się na liście projektów do dofinansowania. Jest szansa, że inwestycja ta zostanie rozpoczęta w 2022 roku. O to muszą postarać się władze miasta.

W Wieloletnim Planie Finansowym (WPF) doszło także do zmian dotyczących terminów i kwot realizacji inwestycji drogowych, tj. przebudowy ul. Katowickiej, remontu ul. Łagiewnickiej i zjazdu z Drogowej Trasy Średnicowej wraz z przebudową ul. Przemysłowej.

Prezydent miasta Daniel Beger przekazał radnym, że dwie ostatnie inwestycje uzyskały zatwierdzenie przez Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach, teraz trafią do ministerstwa i następnie do podpisu przez Prezesa Rady Ministrów.

Radni zagłosowali natomiast za umieszczeniem w WPF zadania pn. “Dokumentacja projektowa budowy boiska sportowego na terenie OSiR Skałka” w związku z planowaną budową pełnowymiarowego boiska ze sztuczną nawierzchnią na tzw. żwiroku. W wieloletnim planie zaktualizowano także kwoty oraz terminy na budowę punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych, tzw. PSZOK, o który miasto stara się od 2016 roku, ale dopiero teraz został właściwie przygotowany wniosek i uzyskano dofinansowanie.

Co więcej, po długiej dyskusji prezydent zdecydował o wycofaniu z porządku obrad uchwały dotyczącej podniesienia stawek podatku od nieruchomości. Na dotychczasowym poziomie pozostały stawki podatku od środków transportowych. Nie zyskał akceptacji radnych projekt przekazania Miejskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Lokalowej trzech nieruchomości zlokalizowanych w Świętochłowicach (głosowanie: 12 radnych przeciw, 5 za oraz 4 wstrzymujących się).

Jednogłośnie podjęto uchwałę w sprawie zawarcia porozumienia międzygminnego dotyczącego współdziałania gmin Chorzów, Świętochłowice i Katowice w celu wyznaczenia aglomeracji Chorzów-Świętochłowice w zakresie wodno-ściekowym.

Czas zimowy i letni przez kolejne 5 lat

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie