Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obóz koncentracyjny na Śląsku. Zobacz STARE ZDJĘCIA. "Zgoda" w Świętochłowicach była jednym z najokrutniejszych łagrów w historii

red.
Zobaczcie, jak wyglądał OBÓZ ZAGŁADY na Śląsku >>>
Zobaczcie, jak wyglądał OBÓZ ZAGŁADY na Śląsku >>>
Ze względu na skalę dokonanych tam zbrodni i liczbę zmarłych więźniów, historia tego miejsca jest jednym z najważniejszych epizodów powojennej historii Górnego Śląska. Obiekt był filią KL Auschwitz, jednak to nie naziści, a "oswobodziciele" wyrządzili tu największe piekło... Trafić tam można było z całkowicie absurdalnych powodów, jak choćby używanie gwary śląskiej - niezrozumiałej dla przybyłych na Śląsk stalinowskich funkcjonariuszy. Jak wyglądał obóz koncentracyjny na Śląsku? Zobaczcie archiwalne zdjęcia w naszej galerii.

Zobacz, jak wyglądał OBÓZ ZAGŁADY - kliknij TUTAJ!

Początkowo obozem kierowali SS-Hauptscharführerzy

Obiekt całościowo składał się z sześciu drewnianych baraków mieszkalnych, z wyjątkiem budynku administracyjnego, który był murowany. Nie było wiele miejsca, ze źródeł historycznych wynika, że w jednej izbie przebywało od 60 do 80 więźniów... Ponadto w obozie znajdowała się izba chorych, kuchnia, latryna, łaźnia z komorą dezynfekcyjną i magazyn. Całość ogrodzona była podwójnym ogrodzeniem z drutu kolczastego pod napięciem - przestrzeń między drutami wynosiła 1,5 metra i była wysypana piaskiem. Teren obozu oświetlało dziesięć reflektorów, a w czterech rogach stały wieże wartownicze.

Liczbę więźniów szacuje się na maksymalnie 1374 osoby. Chorzy i niezdolni do pracy kierowani byli do obozu macierzystego, lecz pomimo odsyłania do Auschwitz-Birkenau w obozie nadal panowała wysoka śmiertelność. Cotygodniowo umierało tam od 10 do 15 więźniów - głównie Polacy i Żydzi.

Zobaczcie, jak wyglądał OBÓZ ZAGŁADY na Śląsku

Jako hitlerowski obóz pracy, placówka w Świętochłowicach funkcjonowała do grudnia 1944 roku, kiedy to rozpoczęła się ewakuacja około 1200 więźniów. Ostatni z nich opuścili obóz 23 stycznia 1945 roku.

Opuszczony przez Niemców obóz został zajęty przez Armię Czerwoną i przekształcony w "Zgodę".

Tuż przed wyzwoleniem przez Sowietów Górnego Śląska spod okupacji hitlerowskiej Niemcy zlikwidowali i porzucili obóz. Gotową infrastrukturę już w lutym 1945 r. wykorzystali komuniści, urządzając w tym miejscu obóz pracy przymusowej, podległy Ministerstwu Bezpieczeństwa Publicznego. Pod komendanturą Salomona Morela obóz pracy szybko przekształcił się w obóz zagłady. Po wojnie więzionych w nim było od 6 do 10 tys. osób.

Oficjalnie mówi się o 1855 ofiarach, które zginęły w Zgodzie z głodu, chorób lub przez rozstrzelanie. Nieoficjalnie liczbę ofiar szacuje się na 2,5 tys. Urząd Bezpieczeństwa, milicja i NKWD więziły w nim przedstawicieli 13 narodowości. Najwięcej Niemców i Ślązaków podejrzanych o kolaborację, podpisanie volkslisty, nieumiejących mówić po polsku i sprzeciwiających się nowemu ustrojowi.

Całościowo przez obóz przeszło ok. 10 000 osób. Do dzisiejszego dnia nie zachowało się po nim zbyt wiele poza bramą wjazdową. Władze miasta ustanowiły tam Miejsce Pamięci Ofiar Dwóch Totalitaryzmów.

Zobaczcie, jak wyglądał OBÓZ ZAGŁADY na Śląsku >>>

Obóz koncentracyjny na Śląsku. Zobacz STARE ZDJĘCIA. "Zgoda"...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto