Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach: "Podróże w czasie z Wojciechem Korfantym". Filmy na 100-lecie II Powstania Śląskiego

OPRAC.:
Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Nowy projekt Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach
Nowy projekt Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach Mat. prasowe
W tym roku obchodzimy 100. rocznicę II Powstania Śląskiego. W ramach upamiętnienia tego wydarzenia Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach realizuje projekt "Podróże w czasie z Wojciechem Korfantym". - Zapraszamy do wspólnej filmowej podróży w czasie z Wojciechem Korfantym, wyreżyserowanej przez Roberta Talarczyka, w którą zabiorą nas artystki i artyści związani z Teatrem Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach - zapraszają organizatorzy wydarzenia.

Nowy projekt Muzeum Powstań Śląskich

Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, w ramach obchodów 100-lecia II Powstania Śląskiego, realizuje projekt "Podróże w czasie z Wojciechem Korfantym". W ramach tego zadania przygotowane zostaną filmy poświęcone tematyce II Powstania Śląskiego.

- Sierpień 1920 roku. Na Górnym Śląsku narasta napięcie. Lada chwila wybuchnie II Powstanie Śląskie. Posiadamy wciąż niewiele informacji z tego okresu, a przynajmniej takich, które pozwoliłyby nam się zbliżyć do niektórych postaci związanych z Powstaniami Śląskimi, nieco bardziej niż pozwalają na to karty historycznych opracowań. Proponujemy więc nietypową podróż w czasie - zapowiada projekt Mariola Miklaszewska z Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Filmy będą osadzone w historycznym kontekście i „kostiumie”, gdyby ludzie dysponowali współczesnymi środkami komunikowania się (media społecznościowe, wideokonferencje, szybki transfer plików, smartfony z kamerami itp.). Osią fabularną scalającą filmy będzie relacja dziennikarki przybywającej na Górny Śląsk, by zrealizować materiał o przygotowaniach strony polskiej do plebiscytu.

Podróże w czasie z Wojciechem Korfantym

Łącznie projekt zakłada realizację 7 materiałów filmowych, których celem jest upamiętnienie 100. rocznicy powołania Polskiego Komisariatu Plebiscytowego w Bytomiu oraz 100-lecia II Powstania Śląskiego. Filmy będą artystycznym przedstawieniem okoliczności powołania Wojciecha Korfantego na Polskiego Komisarza Plebiscytowego, funkcjonowania Polskiego Komisariatu Plebiscytowego w Bytomiu przed plebiscytem na Górnym Śląsku, przygotowań i przebiegu II Powstania Śląskiego.

Podróże w czasie z Wojciechem Korfantym:

reżyseria: Robert Talarczyk
scenariusz: Miłosz Markiewicz
konsultacje historyczne: Maciej Fic
video: Mateusz Znaniecki, Kamil Małecki
scenografia Dagmara Walkowicz-Goleśny
kostiumy: Dorota Damec
kierownictwo produkcji: Małgorzata Długowska-Blach

W filmie występują:

dziennikarka Alicja – Aleksandra Przybył
Wojciech Korfanty – Dariusz Chojnacki
Alfons Zgrzebniok – Bartłomiej Błaszczyński
Konstanty Wolny – Dawid Ściupidro
Józef Dworaczek – Kamil Suszczyk
Jan Emil Stanek – Arkadiusz Machel
Robert Kula – Mateusz Znaniecki
Maria Kujawska – Katarzyna Błaszczyńska
ks. Jan Brandys – Michał Piotrowski
Karol Grzesik – Piotr Bułka

7 filmów, które powstaną w wyniku realizacji zadania, zostanie umieszczonych w 100. Rocznicę wybuchu II Powstania Śląskiego na następujących stronach i portalach:

www.muzeumpowstanslaskich.pl;
www.teatrslaski.art.pl;
https://katowice.ipn.gov.pl;
http://www.historia.us.edu.pl.*

Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.

Muzeum Powstań Śląskim o II Powstaniu Śląskim

Wybuch powstania poprzedziło wiele znaczących, ale i dramatycznych wydarzeń. Od stycznia 1920 roku na Górnym Śląsku zaczęły obowiązywać regulacje Traktatu Wersalskiego, a władzę objęła Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa na Górnym Śląsku.

Oddziały alianckie, składające się w trakcie II Powstania Śląskiego z Francuzów i Włochów, zastąpiły stacjonujące dotychczas na tym terenie oddziały niemieckie. Pod skrzydłami wojsk sojuszniczych uaktywniły się polskie struktury organizacyjne. W Bytomiu rozpoczął działalność Polski Komisariat Plebiscytowy z Wojciechem Korfantym na czele. Siłę militarną stanowiła Polska Organizacja Wojskowa Górnego Śląska dowodzona przez Alfonsa Zgrzebnioka. Polska i Niemcy prowadziły przygotowania do plebiscytu oparte na szerokiej kampanii propagandowej.

Oficjalnie bezstronna policja bezpieczeństwa Sicherheitspolizei (Sipo) wpierała stronę niemiecką. 17 sierpnia 1920 roku, na wieści z frontu wojny polsko-bolszewickiej, w Katowicach doszło do zamieszek wywołanych przez Niemców. Pomagający rannym lekarz – Andrzej Mielęcki został zaatakowany przez niemieckie bojówki, a następnie wyciągnięty z ambulansu i wrzucony do rzeki Rawy. Śmierć tego zasłużonego działacza stała się jedną z przyczyn wybuchu II Powstania Śląskiego.

W reakcji na te wydarzenia 19 sierpnia 1920 roku Alfons Zgrzebniok wydał rozkaz podjęcia działań bojowych. Walki wybuchły jednocześnie w powiatach pszczyńskim, rybnickim, katowickim, lublinieckim, tarnogórskim, toszecko-gliwickim i zabrskim. Walczono także w rejonie linii Opole – Krasiejów – Dobrodzień oraz w okolicach Raciborza i Koźla. Powstańcy opanowali większość strategicznych terenów przemysłowych z wyjątkiem dużych miast, w których stacjonowały wojska alianckie oraz jednostki Sipo.

Niemieckie garnizony Sipo zostały otoczone (cernowane) w koszarach, co uniemożliwiało jakiekolwiek działania odwetowe. W tym czasie powstańcy rozbrajali i opróżniali składy – 2 – niemieckiej broni i amunicji. Wojska francuskie, wchodzące w skład oddziałów alianckich, przychylnie odnosiły się do działań powstańczych, co miało ogromny wpływ na rezultat powstania.

Widząc brak reakcji Komisji Międzysojuszniczej na interpelacje dotyczące sankcji wobec powstańców, strona niemiecka zgodziła się na warunki zawieszenia broni i likwidację skompromitowanej policji bezpieczeństwa Sipo. W jej miejsce powołano mieszaną, polsko-niemiecką policję plebiscytową Abstimmungpolizei (Apo). Podstawowy cel powstańców został osiągnięty, w związku z czym II Powstanie Śląskie zakończyło się 25 sierpnia 1920 roku.

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie