Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Powstań Śląskich: To dawny budynek Donnersmarcków

Grażyna Kuźnik
Muzeum Powstań Śląskich
Muzeum Powstań Śląskich ARC
Trudno o lepsze miejsce na Muzeum Powstań Śląskich niż 107-letni gmach przy ul. Wiktora Polaka 1. Budynek ma ciekawą historię i wiele tajemnic, które dopiero teraz ujawniają ekipy budowlane. Nowoczesne muzeum będzie można zwiedzać jesienią tego roku.

Muzeum Powstań Śląskich - historia budynku

Wewnątrz jest wiele zakamarków, schowków i skrytek, umieszczonych w zaskakujących miejscach. Te dziwne pomysły, a także warstwy różnych posadzek czy podwójne stropy naruszyły konstrukcję budowli. W piwnicach gmachu są więzienne cele, niektóre z nich mają ukryte wizjery. Autorzy takich zmian nie przejmowali się w ogóle sztuką murarską, dlatego fachowcy mają mnóstwo roboty, żeby wzmocnić osłabione mury.

Muzeum Powstań Śląskich - dawna własność Donnersmacków

Budynek w 1907 roku postawili Donnersmarckowie, był godny ich prestiżu. Ulokowano tu zarząd obszaru dworskiego. Projektem zajęli się uznani architekci Emil i Georg Zillmannowie, autorzy osiedli w Giszowcu i Nikiszowcu. Powstał budynek w stylu neogotyckim, z zegarem na frontowej elewacji. Wkrótce jednak, bo w 1916 roku gmach odkupiła na własną siedzibę miejscowa gmina. Przebudowała ją po swojemu. A po włączeniu w 1922 roku Świętochłowic do Polski, wprowadziła się tu policja i też dokonała przeróbek.

Muzeum Powstań Śląskich - budynek projektowali bracia Zillmannowie

Na zewnątrz budynek nie zmieniał się, ale wewnątrz był już inny niż chcieli architekci.
W czasie II wojny światowej gmach przejęła niemiecka policja. W podziemiach było budzące grozę więzienie. Stąd właśnie wyprowadzono na egzekucję 15 powstańców śląskich i wrześniowych obrońców miasta.
Policja, po wojnie milicja, miała tu siedzibę do pożaru 15 lat temu. Potem gmach z ceglaną elewacją, z zegarem, tak ściśle związany z historią Górnego Śląska, tylko straszył. Aż pojawił się pomysł, żeby ulokować tu Muzeum Powstań Śląskich. Co by na to powiedzieli Donnersmarckowie? Tego się nie spodziewali, gdy słono płacili za projekt gmachu ceniącym się Zillmannom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietochlowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto